25.04.07 Plemena

Stafordšírský bulteriér

Historie:

Plemeno je v Anglii známo již téměř 200 let. Pod jeho názvem můžeme snadno najít původ bojového psa. Skutečně pochází ze starého bojového psa a jeho podstatné rysy se dodnes udržely – síla a obratnost, těžší hlava. Dříve se při chovu, můžeme li to tak nazvat, příliš nehledělo na to, jak pes vypadá, na zřetel se brala jen výkonnost. Ohledně vzniku plemen se uvádí několik verzí. První – je to přímý potomek starého anglického buldoka. Druhá – vznikl křížením buldoka a teriéra. A třetí verze tvrdí, že plemeno vzniklo kolem roku 1800 křížením starého anglického buldoka kříženého s teriéry. 

Majiteli těchto plemen byli chudí lidé, oceláři z „Black country“, kteří neměli peněz na zbyt. Přivadělávali si tedy účastí svých psů na zápasech. Psi většinou bydleli spolu s rodinou v těsných prostorách a tím pádem je téměř vyloučeno aby to byli agresivní krvelační zabijáci, jak je někteří popisují. Pak by určitě nedosáhli tak vysokého stupně oblíbenosti v Anglii.

Není dokonce ani vyloučeno, že některým příslušníkům tohoto plemene koluje v žilách krev  vipetů. Je to možné z jednoho prostého důvodu, vipety vlastnili opět chudší vrstvy obyvatel za účelem psích dostihů a tak je možné, že se tyto psi sem tam křížili. Pes si musel sám na sebe vlastně vydělat, jinak by si jej majitelé nemohli dovolit držet.

Konečně v 19. století se začali tvořit dvě větve – typ bullteriéra a staffordshire bullteriéra.

Čistokrevný chov staffordšírského bulteriéra započal kolem roku 1930. Jedním z orvních chovatelů byl Joe Mallen, který se také zasloužil o založení prvního klubu – „The Staffordshire Bull Terrier Club“.

 

Vzhled:

Velikostní hranice popisuje standard následovně : výška: 35,5 – 40,5 cm , váha psa: 12,5 – 17,5 kg , váha feny: 11,0 – 15,5 kg.

Povaha a využití:

Je to veselý živý temperamentní pes, svého pána a rodinu miluje bezmezně. Při dobrém výcviku je to skvělý společník.

Péče:

Oplývá touhou po neustálém kontaktu s člověkem. Srst je na údržbu nenáročná.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Eilatan, www.eilatan-staffordshirebullterrier.com