Starostlivé matky ovlivňují budoucí život štěňat

„Helicopter parent“ neboli „rodič-vrtulník“ je termín, kterým se nejen v USA označuje přehnaná rodičovská péče. Matka nad potomkem stále krouží jako vrtulník a nenechá mu žádnou volnost. A starostliví rodiče se nevyskytují jen u lidí. I u psů se najdou fenky, které jsou ke štěňatům mnohem pozornější. A tato nadměrná péče pak ovlivňuje štěňata.

Výzkumníci Arizonské univerzity zjistili, že štěňata s příliš pozornými matkami mají menší úspěch ve výcvikových programech pro vodící psy. Vědci prokázali, že milující matky zřejmě hendikepují svá štěňata, což v tomto případě snižuje jejich pravděpodobnost úspěšného dokončení výcvikového programu pro vodící psy. Studie byla publikovaná v roce 2017 v Proceedings of the National Academy of Sciences. Výzkum se realizoval v organizaci The Seeing Eye v New Jersey, která vychovává a trénuje psy, aby pomáhali nevidomým lidem.

Překonávání drobných překážek
Každý pes potřebujete matku, ale příliš pozorné maminky nedávají svým štěňátkům šanci samostatně reagovat na malé výzvy. Štěňata potřebují příležitost vypořádat se s překážkami, aniž by u toho asistovala jejich matka. Zdá se, že tyto časné interakce mezi štěňaty a jejich matkami mají trvalé následky. Zkoumaná štěňata byla se svou matkou jen pět týdnů a na jejich úspěch to mělo vliv o dva roky později. Jak je to možné? Štěňata se v tomto raném věku musí naučit, jak se vypořádat s malými výzvami, a pokud tak neučiní, projeví se to později. Výsledky výzkumu přispívají k pochopení dlouhodobých účinků mateřské péče a naznačují způsoby, jak mohou organizace pro výcvik vodicích psů lépe identifikovat psy, u nichž je větší pravděpodobnost úspěchu.

Pozorování interakcí matka-štěně
Vědci se již dlouho zajímali o dopad zkušeností z raného věku na chování dospělých. Tyto jevy studovali nejen u lidí, ale i u hlodavců a primátů. U psů však nebyly do roku 2017 provedeny téměř žádné studie. Proč se vědci rozhodli zkoumat právě vodicí psy? Představovali užitečnou skupinu ke studiu z několika důvodů. Za prvé, v organizaci pro vodící psy je mnoho štěňat vychováváno na jednom místě za poměrně kontrolovaných podmínek. Za druhé, psi mají jasnou míru úspěchu - buď absolvují program, nebo to nezvládnou. A za třetí, úspěchu není jednoduché dosáhnout. Vodicí pes musí být ochoten a schopen se orientovat ve složitém a často nepředvídatelném prostředí, přičemž musí být poslušný a pozorný ke svému majiteli.

Míra pozornosti
Aby se shromáždili informace o zkušenostech štěňat z raného života, vědci natáčeli videozáznamy a pozorně sledovali 23 matek a jejich 98 štěňat po dobu prvních pěti týdnů života. Výzkumníci chtěli vědět, jestli dokážou odlišit feny-matky podle toho, jak interagovaly se svými štěňaty. Zaznamenávali, v jaké pozici feny kojily, kolik času strávily v těsné blízkosti svých štěňat nebo je olizovaly a upravovaly a kolik času se jim naopak nevěnovali. Analýza dat odhalila rozdíly mezi matkami, přičemž některé byly zvláště pozorné a jiné méně. Když vědci sledovali štěňata několik let poté, zjistili, že u těch matek, které byly pozornější, je méně pravděpodobné, že štěňata absolvují výcvikový program a stanou se vodícími psy.

Kojící poloha
Zejména u psů, jejichž matky kojily častěji vleže, na rozdíl od sedění nebo vstávání, bylo méně pravděpodobné, že uspějí. Pokud matka leží na břiše, mají štěňata v zásadě volný přístup k mléku, ale když matka vstává, musí štěňata pracovat, aby ho získala. Hypotéza je, že musíte svému potomkovi poskytnout drobné překážky, které je nutné překonat, aby později v životě uspěl. Protože život dospělého přirozeně zahrnuje různé výzvy a překážky.

Ačkoli tato práce podtrhuje souvislost mezi chováním matky a chováním potomků v pozdějším životě, je zapotřebí dalšího výzkumu, který by přesně analyzoval, proč u pozorných matek byla větší pravděpodobnost, že jejich štěňata budou z programu vyřazena, a zda za tím mohou být genetické faktory.

Zdroj: University of Arizona
Fotka od suhsam z Pixabay