15.05.17 Život se psem

Šťastný, nebo smutný?

Také psi prožívají různé nálady. Na rozdíl od člověk jim chybí sebereflexe a pokud je přepadne deprese, nevědí, co se vlastně děje.

Šťastný pes se pozná na první pohled, je veselý, má chuť hrát si a mazlit se. Může se dokonce „usmívat“, což se projevuje uvolněným čenichem a lehce otevřenou tlamou, oči jsou přitom pozorné a doširoka rozevřené. Když má radost, celý sebou vrtí a ohýbá tělo do písmena C. Psi se takto projevují obzvlášť při vítání svého páníčka, kdy do něj tělem narážejí a poskakují kolem. Ocas je přitom vztyčený a pes jím vrtí dokolečka. Většina šťastných psů radostně vyštěkává (krátké a vysoké štěky) a ňafá. Někteří psi mohou dokonce štěstím kýchat.

I psi mohou být v depresi

Psi jsou vysoce empatičtí, vytvářejí si silné přátelské vazby a nejsou imunní ani vůči zármutku, například ze ztráty blízkého psího kamaráda nebo svého páníčka (stačí si vzpomenout na slavného Hačika). Pes může být depresivní také kvůli změně životního stylu (např. panička po mateřské dovolené, kdy byla celé dny doma s dítětem a potažmo i se psem, nastoupila do práce; přestěhování rodiny z vesnice do města apod.). Smutek se u psů může projevovat tím, že ztrácejí zájem o procházky a oblíbené hry, jsou unavení a více spí, nemají chuť k jídlu, dívají se nepřítomným pohledem s hlavou položenou na tlapách, méně jí a hubnou. Některé výzkumy ukazují na překvapivé skutečnosti, že psi mohou trpět také sezónní afektivní poruchou v období, kdy podzim přechází v zimu a je mnohem méně světla. Více se o psí depresi dozvíte zde: http://www.muj-pes.cz/zivot-se-psem/5-signalu-ze-vas-pes-trpi-depresi-1420.html

Chcete vědět, jakou má váš pes náladu? Pozorujte jeho ocas!

Vědci přišli s dalším zajímavým zjištěním - podle směru, kterým pes vrtí ocasem, se dá odhadnout jeho nálada. Pokud vrtí spíš doleva, trápí ho negativní pocity, když doprava, je naladěn pozitivně. Vrtění ocasem je nevědomou řečí těla, kterou si však ostatní psi dokážou správně vyložit. Během experimentu vědci sledovali 43 psů různých plemen. Zvířata byla konfrontována jak s jinými skutečnými psy, tak i s jejich digitálními dvojníky. Když psi během pokusu sledovali jedince vrtící ocasem doleva, byli viditelně neklidnější a zrychloval se jim tep. Jestliže pozorovali psy, kteří ocasem vrtěla doprava, zůstali naopak klidní.

Všímejte si detailů

Abyste dokonale porozuměli tomu, jak se váš čtyřnohý kamarád cítí, buďte všímaví. Pozorujte psa a učte se. Postupně z jeho výrazů, hlasových projevů a pohybů dokážete rozpoznat, v jaké je náladě. Čím déle budete se svým psem žít, tím lépe ho budete mít přečteného.

Foto: pixabay.com