Omlouváme se, ale z technických důvodu může dojít ke zpoždění odeslání objednávek o 1 den. Děkujeme za pochopení
04.02.12 Aktuality

Statečné psí srdce 2011, druhý ročník úspěšné ankety vyhlášen!

Také letos vyhlásil časopis Psí kusy ve spolupráci s odborným záchranářským časopisem Rescue report a pod záštitou Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (GŘ HZS ČR) anketu Statečné psí srdce. Do 29.února do 12 hodin může veřejnost nominovat své adepty. O vítězích čtyř kategorií bude rozhodovat odborná porota.

 

„V době, která je čím dál bohatší na příběhy se špatným koncem, lidské chyby a špatná rozhodnutí s jejich fatálními následky, chceme ukázat, že na to pomáhat, a dokonce zachraňovat lidské životy, není potřeba jedenapůlkilový mozek a dvě ruce. Že na to stačí třeba jen čtyři tlapy, huňaté tělo a hlavně: oddané a přátelské srdce. A toho mají naši chlupatí přátelé často více, než nejeden pán v dobře střiženém obleku, jaké potkáváme v ulicích či vídáme v televizi,“ vysvětluje Dušan Stuchlík, šéfredaktor pořadatelského časopisu Psí kusy.

Jaký vztah mají ke psím hrdinům hasiči, kteří nad anketou drží odbornou záštitu, vysvětlil major Jiří Šlechta z GŘ HZS ČR: „Hasičský záchranný sbor má za úkol zachraňovat lidské životy. K tomu, abychom někoho mohli zachránit, jej ale často potřebujeme napřed najít. V tom jsou právě psi zatím rozhodně nejlepší. Na vzdor technologickému pokroku jejich úžasné možnosti a schopnosti dosud ani zdaleka nepřekonává žádná moderní detekční technologie.“

Akci podpořil také šéf českých kynologických záchranářů, Gustav Hotový, který pracuje jako Lektor služební kynologie Ministerstva vnitra. „Všichni známe záchranu života v souvislosti se psem, který někoho najde v sutinách. Ale je potřeba připomenout, že psi zachraňují a ochraňují lidské životy i jinak, každodenně a možná ještě účinněji, a to když hledají výbušniny, bomby, zbraně či třeba drogy. Tato, možná řekněme preventivní psí práce, má nepochybně na svém kontě zachráněných lidských životů a zdraví rozhodně nejvíce,“ připomněl Gustav Hotový roli, jakou psi hrají v ochraně naší bezpečnosti.

Z řad osobností kulturního života podporuje anketu například Kateřina Hrachovcová Herčíková, která se dlouhodobě netají svým více než pozitivním vztahem ke zvířatům a zvláště psům. „Svět zvířat a jejich spojení s našimi životy je něco, co je rozhodně potřeba podporovat. Je to pozitivní pouto, které i tato anketa a oceňování psích zachránců rozhodně posiluje. Udělování takovýchto ocenění či medailí psím hrdinům proto rozhodně doporučuji z celého srdce.“

Statečné psí srdce, jako partnerská akce Zlatého záchranářského kříže, je jedinečné ocenění tohoto druhu v České republice vůbec. Do projektu jsou zapojeni jak odborníci z různých bezpečnostních a záchranářských profesí, tak široká veřejnost. Partnerem ankety je záchranářský časopis Rescue Report, který již dvanáct let vyhlašuje Zlatý záchranářský kříž. Komerčním partnerem akce je společnost Vafo Praha s. r. o., výrobce krmiva Brit.

Nominace všech čtyř kategorií budou uzavřeny 29. února roku 2012 v poledne. Vítězové budou vyhlášeni a jejich příběhy zveřejněny v průběhu března. Každá oceněná nominace bude pečlivě prověřena a ověřena redakcí časopisu Psí kusy. Vítězové jednotlivých kategorií budou zároveň zařazeni do užší nominace tradiční záchranářské ankety Zlatý záchranářský kříž. Ocenění vítězům Zlatého záchranářského kříže přitom již několik let tradičně předává prezident republiky Václav Klaus.

Nominace je možné odeslat prostřednictvím webové stránky www.statecnepsisrdce.cz

 

Příběhy oceněných psů za rok 2011

 

Vítěz kategorie: Záchranný čin služebních psů

Německý ovčák Devil: v lednu 2010 na Jindřichohradecku našel v náročném terénu pohřešovanou, prochladlou a zraněnou dívku, které tím zachránil život.

 

Vítěz kategorie: Záchranný čin laiků

Belgický ovčák Arven: V prosinci 2011 vytrvale upozorňovala na starého muže v sousedství, který na své zahradě upadl do sněhu, nemohl vstát, a kdyby Arven nepřivolala pomoc, pravděpodobně by umrzl. Arven svým činem vyhrála také jednu z kategorií partnerské ankety Zlatý záchranný kříž a na Pražském hradě ji dekoroval osobně prezident republiky Václav Klaus.

 

Vítěz kategorie: Spící srdce – In memoriam

Velký knírač Ziko: 22. října roku 1997 se v Brně na Náměstí Svobody zřítil dům. Služební pes v tu dobu sloužící ve speciální zásahové jednotce policie byl povolán na místo a pod sutinami našel, označil a zachránil těžce zraněného dělníka.

 

Vítěz kategorie: Pomáhající srdce – dlouhodobě pomáhající psi

Černá labradorka Iris: Provází od roku 2005 jako asistenční pes těžce nemocného mladého může, navíc upoutaného na vozík. Jako asistent mu nejen dokáže otevřít dveře, sundat ponožky či podat mobil, ale mnohokrát mu pomohla v situacích, které hraničily s ohrožením života.

 

Více najdete na www.statecnepsisrdce.cz