26.12.15 Život se psem

Strach z ohňostrojů a petard

Blíží se Silvestr a s ním i bouřlivé oslavy příchodu nového roku. Pokud se váš mazlíček bojí petard, je vhodné předem vymyslet nějaké řešení. Jestliže nemáte možnost odjet někam na samotu, kde jsou ohňostroje ojedinělé, musíte si poradit jinak.

Při opravdu panickém strachu vám veterinář pravděpodobně doporučí nějaké sedativum. K celkovému útlumu se využívá například přípravek Sedalin (acepromazin). Vyrábí se jako gel a tablety, má široké terapeutické rozmezí a individuální účinek. Zvíře musí být při podání samozřejmě zdravé. Výrobce udává, že Sedalin působí 4-8 hodin a efekt nastupuje cca za ½ hodiny po podání. Ze zkušenosti chovatelů vyplývá, že efekt často přetrvává i 12 hodin či déle a zvířata na něj reagují individuálně. Dávkování je uvedeno na obalu, přípravek dostanete u veterináře. Pokud zvíře leží, nevstává, nechte ho v klidném, tmavém místě a choďte ho pravidelně kontrolovat. Ovšem někteří chovatelé mají se sedativy špatné zkušenosti, takže raději dávají přednost přírodním preparátům. Zvlášť u lehčích forem strachu je lepší se sedativům vyhnout. Co můžete vybrat?

Bachovy esence

Ideální je navštívit s předstihem terapeuta, který se mícháním Bachových esencí zabývá. Namíchá vám jednu či dvě lahvičky přímo na tuto situaci (např. přidá ještě krizovou esenci) a vy nemusíte kupovat několik různých lahviček. Odborník vám zároveň řekne přesné dávkování. U psů se využívá především kejklířka, která léčí strach ze známých věcí, topol-osika, který je na strachy v případě, když nevíme jejich příčinu, a snědek okoličnatý, který je vhodný na hrůzu a zároveň léčí traumata.

Homeopatika

Základem úspěchu je použití správného léku pro konkretního pacienta. To je však v případě jednorázového použití většinou nereálné. Vyzkoušet můžete:

Calcarea carbonica

Většinou se jedná o zvíře, které je na první pohled sympatické. Je pomalé, robustnější konstituce. Rádo si hraje a jí, ale má obavy ze všeho nového, i z hlasitých zvuků a hluku. Ředění 15-30 CH 1-2krát týdně.

Phosphorus

Jedinci, kterým vadí nárazový hluk (petardy, bouřka, střelba). Jsou vytáhlí, štíhlí, jinak „komunikativní“. Ředění 15-30 CH 1-2krát týdně.

Aconitum napellus

Jeho podání je vhodné při náhlém probuzení, leknutí, panice, strachu. Podává se jednorázově pět granulí v ředění 15 CH při probuzení či úleku.

Nejlépe však vhodný lék doporučí specialista – homeopat. Pokud nechcete se zvířetem zajít k odborníkovi, můžete vyzkoušet tzv. polykompozitní přípravky, které lze koupit bez receptu v lékárně a jsou namíchány tak, aby účinkovaly na konkrétní problém u co největší skupiny pacientů. Vykoušet můžete například homeopatický sirup Sedalia podávaný alespoň několik dní předem nebo tablety Sédatif PC. Přípravek je určen pro úzkostné stavy, lehké poruchy spánku, stres. 

Feromony

Dále je možné použít odpařovače psích nebo kočičích feromonů, které mají za úkol navodit u zvířat dobrou náladu. Tento odpařovač se dává do zásuvky alespoň 2 týdny před Silvestrem a je k dostání u veterinárních lékařů. Ovšem zabírají spíše u zvířat, které jsou z ohňostroje jen lehce nervózní.

Pro psy se hodí přípravek D.A.P. U savců všechny kojící samice vylučují látky, které se nazývají „uklidňující feromony“. Jejich funkcí je uklidnit mláďata. Psí „uklidňující feromony“ jsou vylučovány tukovými žlázkami intramamárního žlábku kojících fen. Tyto feromony uklidňují štěňata, zvláště v neznámém prostředí a při setkávání s novými podněty. Výzkum potvrdil, že tato uklidňující vlastnost feromonů přetrvává až do dospělosti a působí tedy i na dospělá zvířata. D.A.P. poskytuje psům pocit bezpečí a jistoty v situacích, ve kterých by se mohli cítit ohrožen, jako je právě Silvestr.

Pro kočky zvolte Feliway - produkt, který imituje vlastnosti přirozeného kočičího obličejového feromonu. Otírání obličeje kočky o předměty či o rohy nábytku je jistě známo všem kočičím chovatelům. Touto činností nevyhledává kočka jen fyzický kontakt, ale zanechává na povrchu předmětů „obličejové feromony“. Tvářové feromony - kromě jiného- mají uklidňující vliv a zabezpečují kočce pocit jistoty. Takže kočka se vrací na takto označená místa a hledá pocit bezpečí a domova.

Tabletky na přírodní bázi

Serene-UM dog/cat - Zcela přírodní antistresový přípravek pro psy a kočky zklidňuje a utišuje zvířata v době silného stresu, pomáhá zklidnit nervózní, bojácné nebo agresivní kočky, psy a jiná zvířata, pomáhá při depresích, úzkosti, strachu a poruchách spánku. Je zcela přírodní, bez vedlejších účinků, nevýhodou je vyšší cena.

ALAVIS RELAX pro psy a kočky - přírodní veterinární přípravek určený pro dlouhodobější podávání u psů a koček na zklidnění při stresu a stresových situacích. Není to sedativum a nemá žádné vedlejší účinky na chování nebo na zdraví zvířete.

Krmení

Krmivo Prins Resist

Další možností je speciální krmivo pro psy a kočky trpící úzkostí, stresem nebo strachem z ohňostroje. Stoprocentně přírodní, za studena lisované krmivo Prins Resist obsahuje směs bylin, které mají uklidňující účinky. Jedinečné složení navíc posiluje imunitní systém a zvyšuje odolnost organismu. Unikátní přírodní směs byla speciálně vytvořena pro značku Prins. Bylinky zvyšují hladinu kyslíku v krvi, což zlepšuje funkci orgánů a odráží se to i ve větší psychické pohodě zvířete. K dostání v recepturách pro větší a malé psy.

Začněte včas!

Pro optimální výsledek se doporučuje začíst s krmením Prins Resist několik týdnů před stresujícím obdobím (ohňostroje, dovolené). U citlivých zvířat je možné podávat tyto granule trvale (neobsahují sedativa, jen směs bylin pro uklidnění). Navíc díky tomu, že jsou tyto granule lisované za studena, neničí se v nich důležité složky náchylné na teplotu při procesu zpracování. Strava je koncentrovanější, podává se jí menší množství a žaludek zvířete není tak zatížen (snížení rizika torze žaludku, vhodné i pro březí feny).

 

Dlouhodobé řešení

Pokud se chcete zbavit strachu z ohňostroje dlouhodobě, musíte začít už s předstihem. U psů se v boji se strachem osvědčila kombinace dvou metod: systematické desenzitizace a kontrapodmiňování. Při desenzitizaci se pes vystavuje strachovému podnětu jen v takové míře, aby podnět zaregistroval, ale nebál se. Pak se systematicky zátěž zvyšuje, ale stále jen tak, aby pes nebyl vystrašený, naopak, aby dospěl ke stavu uvolnění. V případě ohňostroje lze tento postup praktikovat s pomocí speciální CD nahrávky. Hlasitost a rychlost postupu se dá přizpůsobit individuální toleranci každého psa. Pak už záleží jen na trpělivosti a důslednosti majitele, kdy se obávané zvuky stanou běžnou a bezvýznamnou zvukovou kulisou všedního dne. Kontrapodmiňování znamená vytvoření nového pocitu při poslechu zvuků ohňostroje. Dosud měl pes pocit strachu a ohrožení, kdykoli zaslechl zvuk petardy. Když se tyto zvuky začnou pravidelně a stále spojovat s něčím příjemným (krmením, hrou), pocit děsu vystřídá pocit radosti. Také tuto metodu lze velice dobře procvičovat s pomocí CD nahrávky. Podrobný návod najdete v knize Babo, raď! Když pes šílí z ohňostroje Autorkou je MVDr. Hana Žertová (poradce v oblasti zvířecí psychologie). Součástí je i tréninkové CD.