01.05.07 Plemena

Švédský laponský pes

Historie:

Švédský laponský pes byl znám v severských oblastech po staletí. V Norsku blízko Varangeru byly nalezeny 7 000 let staré zbytky koster psů, kteří vypadali jako dnešní laponský pes. Dnes se nejvíce podobá finským a ruským lajkám. Laponský pes se v minulosti užíval nomádskými Laponci pro pasení sobů. V 60. letech tohoto století se švédský Kennel Club zajímal o hlídací schopnosti tohoto plemene. Ujal se šlechtitelského programu zaměřeného na rozšíření jeho pracovních schopností.

Vzhled:

Toto plemeno dorůstá střední velikosti. Pes má v kohoutku 45 až 51 cm a fena dorůstá 40 až 46 cm v kohoutku. Optimální váha se u této rasy pohybuje kolem 20 kg. Pohyb tohoto psa je lehký. Srst laponského psa odolává jakémukoliv počasí a odstává od těla. Delší srst je na hrudním koši, zadní straně končetin a na ocasu, krátká je na hlavě a přední straně končetin. Kolem krku tvoří hustá srst límec. Nejčastější barva tohoto psa je černá s bronzovým odstínem.

Povaha a využití:

Laponský pes je plemeno služebních psů. Je to živý, pozorný, oddaný a milý pes. Není vhodný do městské zástavby ani do teplého podnebí. Je velmi šťastný, když může spát a žít venku. Laponský pes je vhodný pro cvičení, poslušnost a dokonale se přizpůsobuje životu v rodině a přítomnosti dětí. Vrozená podezíravost k cizím lidem je pro laponského psa typická.

Péče:

Toto plemeno vyžaduje značnou péči o zevnějšek a průměrná délka jeho života je 12 až 13 let.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Garisdene