13.10.12 Aktuality

Světový den zvířat - jak bylo?

Nadace na ochranu zvířat uspořádala již několikátý ročník akce na počest Světového dne zvířat. Oslava proběhla v Centrálním parku Pankrác na Praze 4 v sobotu dne 22. září 2012 od 12:00 do 18:00 hodin.

 

Oproti minulému roku, kdy akci navštívilo přibližně 1100 lidí, se nám v tom letošním podařilo získat cca 1500 návštěvníků. Jedná se jistě o pozitivní vývoj, a proto doufáme, že v následujících letech opět naši návštěvnost vylepšíme.

 

Akce se konala pod záštitou Hlavního města Prahy a ve spolupráci s Městskou částí Praha 4. Oslavu Světového dne zvířat oficiálně zahájili Ing. Pavel Horálek, starosta Městské části Praha 4, paní Marta Kubišová, zpěvačka a čestná členka správní rady Nadace, paní Marcela Lund, prezidentka Nadace na ochranu zvířat a Mgr. Eva Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat.

 

Návštěvníci se mohli těšit nejen z krásného počasí, které doprovázelo celou akci, ale i z bohatého programu, který připravil tým Nadace. Našim cílem bylo oslavit soužití člověka a zvířete a představit různé možnosti vzájemné spolupráce. Chtěli jsme ukázat, že kromě lásky a neomezené věrnosti, kterou nám zvířata dávají, mají i tu sílu vykonávat řadu důležitých a leckdy nebezpečných činností např. činnosti jízdních hlídek a psovodů Městské policie, kteří zde odprezentovali ukázky ze své práce.

 

Nadšenci a milovníci psů si přišli na své při předvedení volnočasových a sportovních aktivit jako Dog fitness, obedience a agility v podání Haf bez Obav. Přítomné diváky ohromila svou šikovností a originalitou Border kolie Yvy Andrové z DiskDog klubu České republiky, o. s. při ukázce Dogfrisbee. Součástí programu byla i přehlídka psích oblečků, jež předvedla organizace Sofa dog wear. Mezi další psí podívanou patřila ukázka psího tance v podání školy Canis Minor. Pro návštěvníky byla také připravena organizací VET-SERVIS ukázka psího odchytu. V rámci oslavy se představil i Český svaz majitelů prasátek chovaných v domácnosti, který ukázal „malé“ prasátko naživo a zároveň návštěvníkům sdělil úskalí ve výchově tohoto netradičního domácího mazlíčka. Občanské sdružení Devět životů zde mělo svůj benefiční obchůdek, kde si návštěvníci mohli zakoupit ručně vyráběné šperky, trička a mnoho dalšího.

Mladé návštěvníky akce příjemně potěšila Záchranná stanice v Pátku u Poděbrad ukázkami dravců a volně žijících živočichů, které si mohli pohladit či podržet na ruce. Za to starší návštěvníci se zajímali především o sokolnictví.

 

Oproti minulému roku jsme zařadili do našeho programu zábavné soutěže pro děti, jež se ukázaly jako vítaná změna. Soutěže byly různorodé – vzdělávací, kreativní, ale i sportovní a každá soutěžní disciplína souvisela se zvířaty nebo s jejich životy. Celkem se do soutěžení zapojilo 140 dětí, které byly ze soutěží a poté i z cen velmi nadšené, ostatně stejně jako jejich rodiče.

 

Jak už název akce napovídá, oslava Světového dne zvířat byla věnována především zvířatům, hlavně těm opuštěným, a proto jsme oslovili Útulek pro opuštěná zvířata a odchyt v Troji a Dolních Měcholupech, který je veden Městskou policií Praha, aby přivezl opuštěná zvířata a zvýšil jim tak šanci na získání nového domova.

 

Součástí akce byla i charitativní sbírka chovatelských potřeb. Návštěvníci přinášeli krmivo, pelíšky, škrabadla, hračky a další potřeby pro psy a kočky, které se pak rozdaly mezi čtyři útulky. Kromě stánků účinkujících se na oslavě Světového dne zvířat prezentovala řada malých domácích firem, které vyrábí pamlsky (Doxíky) a psí dorty (Royal Pet), a všechny neprodané výrobky na dané akci byly věnovány do naší charitativní sbírky chovatelských potřeb. Kromě malých výrobců pamlsků a psích krmiv prezentovala své produkty společnosti Mars Czech, s. r. o., výrobce krmiv Pedigree a Whiskas, který patří mezi naše dlouhodobé a nepostradatelné partnery v pořádání různých akcí.