04.10.16 Život se psem

Termoregulace a výživa v zimě

Psi mají v zimě, podobně jako někteří lidé, potřebu konzumovat větší množství potravy, aby si uložili energii do zásoby. Navýšení krmné dávky však může mít za následek až obezitu, proto je vhodnější upravovat poměr živin v krmení, nikoli jeho množství.

Někteří psi mají v zimě větší hlad. Obzvlášť psi, kteří jsou chovaní po celý rok venku, mívají v zimě vyšší nároky na příjem krmiva. Tato potřeba je logická, neboť stejně jako člověk, tak i pes potřebuje v zimě vydat určité množství energie na termoregulaci (energii pro udržení tělesné teploty). Proto bývá v těchto případech dobré sáhnout po krmivu s vyšší energetickou hodnotou. Díky této úpravě jídelníčku nemusí následně chovatel u svého psa navyšovat množství krmiva za účelem udržení optimální kondice. Adéla Palacká, specialistka na výživu značky Fitmin, úpravu živin vysvětluje: „Nadměrné navýšení krmné dávky oproti doporučení by mohlo mít za následek překročení doporučené denní dávky vitaminů a minerálních látek, které pes potřebuje.“

Pohyb je nutný
Aby pes zůstal v kondici, je důležité mu i v zimě dopřát pravidelné vycházky. Dejte ale pozor, aby neprochladl, dlouhé polehávání ve sněhu může způsobit nastydnutí či zánět močového měchýře. Dbejte na to, aby byl pes neustále v pohybu. Venčení nemusí být dlouhé, ale intenzivní. „Vzhledem ke zvýšenému energetickému výdeji v zimním období je možné rozdělit krmnou dávku a potravu psům podávat dvakrát denně. A pokud byste jim chtěli přilepšit, lze krmivo zalít teplým neosoleným vývarem,“ radí Adéla Palacká.