31.08.21 Aktuality

Tip na akci: Slavnostní promoce čtyřnohých asistentů!

Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s. 18. září pořádá již 19.ročník jedinečné akce Super den. Na programu je slavnostní promoce asistenčních psů a jejich předání novým klientům, kterým asistenční psi pomáhají překonávat bariéry a zlepšovat kvalitu života. Helppes jako první mezinárodně akreditované výcvikové centrum pro asistenční a vodicí psy v ČR během dvou dekád své působnosti vycvičil a následně předal téměř 300 čtyřnohých pomocníků. 

Výcvikový areál Helppes na Praze 5 v sobotu 18. 9. ožije! Od 10 hodin se zde uskuteční akce s názvem Super den, která je jediná svého druhu v České republice. Tato největší sláva asistenčních psů zahrnuje závěrečnou promoci speciálně vycvičených psích pomocníků a za přítomnosti patronů i jejich předání lidem s postižením. Ti se díky pomoci svých zvířecích parťáků mohou osamostatnit, získat ztracené sebevědomí i znovu se začlenit do společnosti a běžného života. 


19. ročník promocí psích superhrdinů
 „Každý ze psů má patrona či patrony z řad známých osobností. Na této akci se sejdou klienti, jejich dárci, vychovatelé štěňat, podporovatelé i příznivci naší organizace,“ vysvětluje ředitelka neziskové organizace Zuzana Daušová. Stejně jako lidské promoce, i u těch psích nastupují psí studenti ke svému slavnostnímu obřadu za zvuků tradiční studentské hymny Gaudeamus Igitur a slavnostním slibem, tedy olíznutím promočního žezla, slibují, že budou pomáhat svým páníčkům a paničkám tak, jak byli naučeni. „Po samotných promocích přebírají klienti své psí anděly právě z rukou patronů. Ti projekt Pomoc přichází na čtyřech tlapkách zároveň podpoří i svým benefičním vystoupením,“ dodává Daušová. 


Kromě vystoupení jednotlivých známých osobností, které již přislíbily svou účast, se diváci mohou těšit i na ukázky dovedností psích pomocníků v tradičním i netradičním pojetí. „Letos svou patronaci opět přislíbilo mnoho známých tváří dlouhodobě podporujících naše aktivity. Na letošním ročníku vystoupí mimo jiné Marta Jandová, Marta Kubišová, Bára Nesvadbová, Zbyněk Drda, Milan Peroutka nebo Miro Žbirka,“ vyjmenovává ředitelka. Celou akcí bude navíc diváky a fanoušky organizace provázet sehrané moderátorské trio Patricie Pagáčová, Jan Čenský a Miroslav Konvalina. Vstupné na tuto akci je dobrovolné a jeho výtěžek bude využit ve prospěch nových žadatelů o psí pomocníky.


20 let aktivit a pomoci
Nezisková organizace Helppes v tomto roce také slaví jubilejní 20. výročí. Během své působnosti stihla vychovat, vycvičit a předat téměř 300 psů. Kromě Super dne Helppes také pořádá Mistrovství ČR ve výkonu vodicích a asistenčních psů. Všechny tyto aktivity se samozřejmě neobejdou bez zásadní pomoci dalších dlouhodobých partnerů organizace. „Naše cesta by bez pomoci našich dlouhodobých partnerů určitě nebyla tak úspěšná. Například Staropramen nás podporuje již 10 let a podílel se s námi na celé řadě krásných projektů,“ uvádí Daušová. 


Výtěžek z dobrovolného vstupného bude využit ve prospěch klientů a projektů neziskové organizace Helppes. Pořadatelé prosí návštěvníky o dodržování aktuálních vládních nařízení.  Pokud si přivedou s sebou své psí kamarády, je nutné u vstupu předložit platný očkovací průkaz či pas psa. Výcvikový areál Helppes se nachází na Plzeňské ulici, 20 metrů od tramvajové zastávky Hotel Golf. Vstup bude označen.