28.12.12 Život se psem

Tip na hru - Jdi k…

Nudíte se? Zahrajte si se svým pejskem logickou hru. Nejenže si užijete zábavu, ale navíc i "potrénujete" jeho inteligenci a paměť.

 

Co procvičujeme: Také při této hře se musí pes soustředit a přemýšlet, aby podle jména vybral správnou osobu.

 

Co potřebujeme: Nejméně dvě, ale lépe tři a více členů rodiny nebo přátel, které pes zná podle jména.

 

Při této roztomilé společenské hře – jak pro lidi, tak pro psa – se mohou zúčastnit i menší děti, pokud jsou u toho i dospělí.

 

Kdo je kdo?

Předpokladem je, že pes zná všechny účinkující jménem, což mohou být např. rodinní příslušníci nebo přátelé. Zpravidla se psi naučí rozeznávat své členy smečky podle jména, aniž byste je to učili. Jednoduše to vyzkoušejte a budete překvapení! Pokud pes nebude hned znát všechny zúčastněné, postavte se proti osobě, kterou by pes měl jmenovitě znát. Dejte mu povel „Jdi k Nině“ nebo „Jdi k Hansovi“, podle toho, jak se osoba jmenuje. „Nina“ nebo „Hans“ budou psa k sobě lákat na pamlsek a budou ho chválit, pokud k nim přijde. Toto cvičení se také snadno učí pomocí klikru, především tehdy, kdy má pes problém přiřadit jména konkrétním osobám. Zpočátku klikněte už ve chvíli, kdy pes udělá první krok směrem k určené osobě, postupně zvyšujte své požadavky a vyčkejte, až pes udělá dva tři kroky, až nakonec klikněte jen v případě, že k dané osobě dojde.

 

Malý kruh pro začátečníky…

Jestliže zná pes všechny zúčastněné, může hra začít. Se spoluhráči se posaďte do kruhu kolem psa a každý mějte v ruce schovaný pamlsek. Pes se posadí uprostřed a čeká na první povel „Jdi k…“. Rozhodne-li se pes správně a zamíří k jmenované osobě, musí být danou osobou pochválen a odměněn pamlskem. Při cvičení je důležité, aby jmenovaná osoba k sobě psa nelákala pamlskem, což je někdy obtížné, pokud jsou danou osobou malé děti. Nejlepší je, když se ruce, v nichž máte pamlsek, schovají do klína nebo za zády. Rozeběhne-li se nejprve pes k nesprávné osobě, pak nijak nereagujte a nedívejte se na něj. Dejte mu dostatek času, aby se mohl rozmyslet. Jestliže nakonec přijde ke správné osobě, dostane se mu náležitého přivítání, pochválení a samozřejmě odměnění. Když je hra pro psa nová, měl by být kruh sedících osob poměrně malý, neboť tak pes dorazí k danému cíli rychleji. Jestliže se zmýlí, stačí mu potom jeden dva kroky, aby se dostal ke správné osobě. Čím jistější při hře pes je, tím více můžete kruh zvětšit.

 

Pro zkušené

Testy prokázaly, že psi mohou dokonce postupovat i metodou vylučovací. Známým příkladem je border kolie Rico, známá z televizního vysílání německé televize. Můžete si to sami vyzkoušet. V kruhu osob, které pes jmenovitě zná, se posadí osoba, kterou nezná. Pak se vysloví jméno právě této neznámé osoby; pes dostane povel „Jdi k…“ (jméno neznámého spoluhráče). A co udělá? Nechte mu opět dostatek času na rozhodování a nerozptylujte ho tím, že povel budete několikrát opakovat. Nepřijde-li na to sám od sebe, bude se rychle učit metodou omylů a pokusů, o koho se jedná…

 

Ukázka z knihy: Pes - výcvik hrou a sportem, Kirsten Wolf, vydalo nakladatelství JAN VAŠUT v roce 2010, www.vasut.cz