10.01.17 Aktuality

Tip na televizní pořad: Kočka není pes

V sobotu 7. ledna v 17:55 odstartovala na ČT 1 nová zábavná a zároveň edukativní reality show, která vstupuje do života páníčků a jejich zvířecích přátel – psů a koček. Psí psycholog Rudolf Desenský a specialistka na trénink koček Klára Vodičková zde pomáhají majitelům zvířat, kteří si už se svými mazlíčky nevědí rady.

Pořad se snaží proniknout do podstaty mnohdy velice problematických vztahů mezi člověkem a zvířetem a poskytnout srozumitelný návod, jak tyto vztahy napravit. Klade také důraz na to, aby si majitelé uvědomili, jaké si mají vybrat zvíře s ohledem na způsob života rodiny tak, aby se předem vyhnuli případným problémům. Náprava mazlíčků v přímém přenosu je totiž skoro vždy nápravou majitelů. V každém díle vyráží odborníci Rudolf a Klára do rodin, které se samy přihlásily, protože mají problematické mazlíčky, a snaží se u nich zjednat nápravu. Vždy jsou představeny dvě rodiny – jedna se psem a jedna s kočkou. Spolu s odborníky diváci mohou analyzovat a hledat příčiny problémů. Mnohdy je to detektivní práce i pro ně samotné a ne vždy se to napoprvé povede. Mentoři problém vždy vysvětlí a názorně předvedou, jak zjednat nápravu. Následně se rodina měsíc učí nově se chovat ke svým miláčkům a snaží se využívat veškerá získaná doporučení. Po měsíci Rudolf a Klára rodinu opět navštíví, aby zjistili, zda došlo k nějakému posunu.

Zdroj: Česká televize

Názor redakce po zhlédnutí prvního dílu: Škoda, že tato reality show má (zatím?) pouze čtyři díly. Jedná se o celkem zábavnou podívanou. Vzhledem k délce pořadu (30 minut) zde bohužel není dostatečný prostor pro hlubší vysvětlení chování psů/koček. Co se týče prvních dvou případů z prvního dílu, tak řešení problému s nečistotnými kočkami vypadalo velmi nadějně. Zajímalo nás, jestli se nakonec povedlo zvládnout i Jožina, temperamentního křížence zlatého retrívra. Pořad totiž ukáže jen výsledek měsíc po lekci převýchovy. I když to v televizi vypadalo, že vše je na dobré cestě a majitelé Jožina si s ním snad časem poradí, opak je pravdou. Zjistili jsme, že pejsek nakonec skončil v útulku. Na své nové páníčky čeká v Miniazylu Voříškov (http://voriskov.cz/psi-k-adopci/). Trochu zklamání.