22.05.22 Aktuality

TOP třicítka plemen v roce 2021

Jaké odchovy konkrétních plemen se v roce 2021 řadily mezi ty nejpočetnější a kolik se vlastně celkem narodilo štěňat, se dozvíte v článku z kynologického magazínu ecanis.cz

Každé plemeno si „nese“ svůj samostatný zástup obdivovatelů a samozřejmě je to tak správně. Některé má ten fanclub větší a jiné menší. Často je pozoruhodné, jak velké oblibě se třeba může pro nás samotné úplně „nezajímavá“ rasa těšit. Pojďme se však nyní společně podívat na třicítku nejoblíbenějších plemen v Čechách! 

Tak jako loni i letos jsme naši střešní organizaci (ČMKU) požádali o statistiky narozených štěňat za rok 2021. A tak se nám do ruky dostaly „žebříčky“ české plemenné knihy a my bychom tímto rádi poděkovali Českomoravské kynologické unii za možnost jejich uveřejnění.

Pořád ti stejní favorité

Zda za většími čísly zápisů vskutku stojí covid, je těžké říci. Pravdou však je, že v covidové době byla štěněcí krize a nyní to vypadá, že se čísla opravdu navýšila. V horní polovině žebříčku zůstávají stejná plemena jako loni. Dole se nám to maličko obměnilo. Například nám vypadl rotvajler nebo flat. A navíc tam máme hovawarta, vipeta a třeba i českého fouska. Inu je fajn, že se to trochu mění. Jen těch ovčáků je pořád hodně...

Také ve statistice za rok 2021 najdeme plemena, u kterých zaznamenáváme méně jak pět zápisů. Napadá vás, která to jsou?

Pět zápisů v plemenné knize za loňský rok evidujeme u plemen australský teriér, jihoruský ovčák, portugalský podengo, Sealyham terier a Shikoku. Po třech zápisech pak najdeme u grónského psa, krašského ovčáka, sedmihradského honiče, slovenského ohaře hrubosrstého a východoevropského ovčáka. Dva zápisy jsme zaznamenali irského vodního španěla, lancashirského pataře a pumi. A s jedním zápisem se může pochlubit několik nepříliš početných plemen, jako jsou Cao de Fila de Sao Miguel, estrelský pastevecký pes, finský špic, frízský ohař - stabyhoun, ibizský podenco, islandský ovčácký pes, jaemthund, Kerry blue terier, modrý pikardský ohař dlouhosrstý, plavý bretaňský baset, velký modrý gaskoňský honič a americký buldok. 

Text: Iveta Panýrková, Kynologický internetový magazín ecanis.cz
Foto: Pixabay