18.02.13 Plemena

Tornjak

Historie
Standard uvádí: Plemeno Tornjak bylo obnoveno díky téměř vyhynulým potomkům geneticky homogenních původních dávných typů ovčáckých psů. Psi patřící k původním ovčákům byli roztroušeni v hornatých oblastech Bosny a Hercegoviny a Chorvatska a v přilehlých údolích. Hlavní historická data týkající se plemene jsou 1067 a 1374. Psané dokumenty z těchto let poprvé zmiňují plemeno Bosensko-Hercegovinského–Chorvatského ovčáka. V roce 1972 začal výzkum dávné i současné historie plemene a zároveň započaly snahy o systematickou záchranu plemene současně v Bosně a Hercegovině a v Chorvatsku. Souvislá čistokrevná plemenitba začala v roce 1978. Dnes se populace plemene sestává z početných čistokrevných jedinců selektovaných během generací v Chorvatsku a Bosně a Hercegovině.

Využití a povaha
Jedná se o pasteveckého psa a hlídače dobytka. V dnešní době se ale uplatňuje spíše jako hlídač pozemků nebo jako domácí mazlíček. Tornjak je vyrovnané povahy, přátelský, odvážný, poslušný, inteligentní, důstojný a sebevědomý. Ke členům rodiny je něžný a emotivní, pokud je správně socializovaný, je i tolerantní k cizím lidem mimo své hlídací teritorium. Jeho teritoriální pud je však velmi silný. Při bránění svěřeného majetku je neúplatný a podezíravý k cizím. Svému pánovi je oddaný a v jeho přítomnosti je velmi klidný a mírný. Učí se rychle a velmi dlouho mu vše zůstává v paměti. S radostí plní svěřené úkoly. Tornjak je velmi inteligentní, zároveň je však schopný samostatného rozhodování. Jako typický představitel pasteveckého psa je schopen samostatného uvažování, a proto bude většinou hluchý k povelům klasického výcviku, protože neuvidí potřebu je splnit. Důležitá je u něj důsledná výchova. Hlídací pud není třeba u těchto psů nijak vyvíjet, objeví se sám během dospívání.

Vzhled
Tornjak je velký a silný pes, dobrých proporcí a mrštný. Stavba těla je téměř kvadratická. Kostra není ani lehká, ale ani těžká nebo hrubá. Je silný, harmonický a dobře vyvážený v postoji i v pohybu. Jeho srst je dlouhá a hustá. Hlava je protáhlá. Poměr mezi mozkovnou a tlamou je 1:1. Stop je mírně vyznačený. Krk je střední délky, silný, nesen spíše nízko. Kohoutek je středně vyvinutý. Hřbet je krátký, pevný, středně široký a rovný. Hrudník je velmi prostorný, hluboký a široký, oválného tvaru. Ocas je dlouhý, nasazený přiměřeně vysoko, velmi pohyblivý, dostatečně osrstěný s výrazným praporem. Končetiny jsou silné a dobře úhlené. Obecně je Tornjak dlouhosrstý pes s krátkou srstí na hlavě a nohách. Krycí srst je dlouhá, hustá, hrubá a rovná. Je obzvlášť dlouhá na horní části zádě, na plecích a hřbetu. Také může být mírně vlnitá. Srst je zvláště bohatá okolo krku (límec), hustá a dlouhá na stehnech (kalhoty). Tvoří prapory na předloktích. U hodně osrstěných jedinců je hustá srst i na zadní straně nártů zadních končetin. Je pravidlem, že Tornjak je vícebarevný s výraznými znaky různých barev. Obvykle je dominantní základní barvou bílá. Můžou se objevit psi s černou základní barvou a bílými znaky, nejčastěji okolo krku, na hlavě a na nohách. Mohou se vyskytovat i jedinci téměř bílí s jen malými znaky.
Velikost: Kohoutková výška: Psi: 65 - 70 cm, Feny: 60 – 65 cm (tolerance+/- 2cm)

Péče
Tornjak je pes, který nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Jeho srst je samočisticí. Hustá podsada ho chrání před chladným počasím a větrem, hodí se tedy pro celoroční pobyt venku. Tornjak ovšem vyžaduje od svého pána důslednou výchovu. Majitel vždy musí mít hlavní slovo, ale vztah se psem by měl být spíše partnerský. Psi uznávají spravedlivý a klidný přístup, ne sílu za každou cenu. Psi jsou obvykle dominantnější a agresivnější ve vztahu k jiným psům. Jako u všech plemen však samozřejmě nejvíce záleží na výchově.


Zdroj: Standard FCI-Standard  N° 355
Foto: Jasmina Petlach
Chovatelské stanice "TOR BOHEMIA", www.torbohemia.com