Treibball je u nás i celosvětově nový sport. Byl založený Holanďanem žijícím v Německu - Janem Nijboerem - jako náhrada za pasení ovcí pro borderky a další ovčácká plemena. Místo ovcí, které mohou být „nedostatkovým zbožím“, se pasou gymnastické míče.
Úkolem psa je přemístit 8 míčů uspořádaných do trojúhelníku do branky v časovém limitu. Spolupráce psa a psovoda je bodována. Body se přičítají například za přihnání míče na jeden či dva povely. Odečet bodů je například za kousání do míče, používání tlap k jeho rozpohybování apod. Výsledné pořadí se vyhodnocuje podle dosaženého času a počtu kladných a záporných bodů.
Psi se na soutěžích dělí do dvou velikostních kategorií. Psi do 43 cm mají menší soutěžní prostor a mohou používat menší míče. Dále se dělí na kategorie podle věku a pokročilosti.
Treibball u nás
Treibball je u nás nový sport. Trénuje se jen na několika místech v republice. Poprvé se u nás objevil v dubnu roku 2010 na semináři v Českých Budějovicích. O té doby proběhlo jen několik další seminářů - v září 2010 Praze, v roce 2011 v Českých Budějovicích a na podzim 2012 Herolticích u Tišnova. Na příští rok se plánují další semináře a první závody v Herolticích, kde místní tento sport velmi zaujal.
Pro koho je vhodný?
I když byl původně treibball vymyšlený jako náhrada za pasení ovcí pro borderky a jiná ovčácká plemena, je vhodný pro všechny psy bez rozdílu velikosti, věku či rasy. Na rozdíl od agility, frisbee a podobných disciplín není tak náročný na pohybový aparát, a proto se mu mohou věnovat i starší psi, štěňata či psi se zdravotními potížemi (dysplazie a podobně). I ze strany psovoda se jedná o sport nenáročný na fyzickou zdatnost. Je jedno, jestli jste dítě nebo senior, treibballu se může věnovat každý. Z toho vyplývá, že je tedy vhodný pro všechny, kdo se chtějí se svým psem zabavit a trávit společné chvíle.
Co k němu potřebujete?
K tréninku potřebujete 8 gymnastických míčů s průměrem 45 až 85 cm. Pro psy do 43 cm v kohoutku míče s průměrem 25 až 75 cm. Seženete je ve sportovních nebo zdravotnických potřebách, levné míče lze zakoupit i v hypermarketech. Plocha závodního hřiště je 15,5 x 23 m. K tréninku je možné samozřejmě používat menší prostor. Důležité je, aby tréninkový prostor byl rovný a bez děr či hrbolů. Dále potřebujete nějaké tyče, kužely či jiné pomůcky k vyznačení branky. Ideální prostor na trénink je fotbalové hřiště, na kterém nám dobře poslouží i branka. Mezi další pomůcku, která se vám může hodit (ale není nutná), patří ovčácká hůl. Můžete ji používat i při závodě, slouží například k zabránění odkutálení míče z hrací plochy.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.