08.07.23 Život se psem

Trenér psů radí, jak se starat o psy v létě a jak je zabavit

Tomáš Nushart, trenér pozitivní výchovy psů, zakladatel psichologie.cz a autor knihy „Neštěkej na svého psa“, sestavil seznam nejdůležitějších rad, jak se starat o psy v létě a jak je zabavit. 

  1. V každém případě, ať už jdete kamkoliv, mějte s sebou misku, ze které pes může pohodlně pít a láhev s pramenitou vodou!  
  2. Dávejte extrémní pozor na používání náhubků. Jednak, stejně jako cokoliv jiného, se musí pozitivně natrénovat. To znamená pejska na něj postupně zvykat. Nechat ho do něj strčit tlamu, odměnit, nechat ho tlamu vyndat. A postupně prodlužovat dobu, po kterou má tlamičku v náhubku. Teprve později dojít i k manipulaci s popruhy náhubku kolem hlavy a k jejich zapínání. Jakmile pak jednou náhubek nasadím, snažím se pejska zabavit nějakou zajímavou čichací aktivitou, aby ho v tu chvíli tolik neřešil. 
  3. Nikdy nepoužívejte fixační náhubky, které pejskovi obepnou tlamu a on tak nemá možnost v něm dýchat. Psi se ochlazují z drtivé většiny pouze otevřenou tlamou, dýcháním a odpařováním slin z jazyka. Pokud na něj nasadíme fixační náhubek, může mu, především v létě, jít po pár minutách doslova o života.
  4. Pokud je venku opravdu vedro, můžete s pejskem vyzkoušet i nějakou novou aktivitu, u které se pes tolik nepohybuje. Skvělou možností může být například nosework, při kterém se pes učí hledat a značit vzorky - typicky skořici nebo pomerančovou kůru. Dá se s ním začínat doma a postupně ho brát i ven do těžších prostředí. 
  5. Na noseworku je skvělé, že využívá psí čich, což je nejvýraznější smysl psa, který má neskutečně vyvinutý. Tím pádem je pes časem schopný najít opravdu malinké vzorky pachu ve velmi náročných terénech. A také se nejedná o aktivitu, při které by pes musel nějak zásadně běhat, což je super, protože aktivních her najde člověk většinou hodně. Zatímco najít pro psa zábavnou pomalou aktivitu je daleko náročnější.
  6. Podobným způsobem můžeme s pejskem hrát jednoduché čmuchací hry, například čmuchací dečku, po které poházíme pár pamlsků a necháme je pejska vyčmuchat. Podobný princip se dá praktikovat i na zahradě, nebo venku v klidné části parku, když po kusu trávy rozházíme menší pamlsky a necháme je pejska vyčmuchávat. Fajnšmekři mohou zkusit nastrouhat parmazán, nebo jiný aromatický sýr, a také ho rozházet po zahradě. Tím, že bude na velmi malé kousky, to bude pro pejska náročnější aktivita, při které ale ještě více zapojí čich.
  7. Zábavnou aktivitou na léto mohou samozřejmě být také hry s vodou. Jednoduchý rozprašovač vody může na pár chvil posloužit jako fajn zábava. Super možností jsou jakékoliv vaničky nebo psí bazénky, které pejskům napustíme a oni si do nich mohou jít, když zrovna uznají za vhodné. Fajn hrou, kterou pejskovi vodu představit, je pouštění lodiček s pamlsky po hladině vody. Zkrátka vezměte jakákoliv víčka od kafe nebo cokoliv, co bude po hladině plavat a na ně rozdejte pamlsky. Postupně si jen můžete hrát s výškou hladiny vody. Buďto se dá lavor rovnou napustit úplně a pouštět víčka s pamlsky po hladině. Anebo, pokud máte větší vaničku nebo opravdu psí bazének, můžete nejprve naučit pejska chodit do něj bez vody přes rozhazování pamlsků po dně. A následně do něj jen velmi postupně vodu nechávat téct z hadice a opět zapojit lodičky z víček s pamlsky. Tím se bude hladina zvyšovat postupně a pejsek se s ní tak bude seznamovat pomaleji, což může některým z nich určitě vyhovovat. konečnou hladinu vody vždy řešte podle výšky psa, aby v ní nemusel plavat, ale mohl se v ní jen brodit. Stejně tak chcete mít okraje tak vysoké, aby z vody dokázal pes kdykoliv sám vyskočit. Nechcete ho vždycky přendat přes okraj a pak ho zase vyndávat, taková situace bude pejskovi daleko méně příjemná, protože nemá kontrolu nad tím, jestli ve vodě chce být nebo ne.