02.12.20 Štěně

Tři pilíře správné socializace

Pro budoucí život a bezproblémové soužití by mělo štěně od počátku získávat dostatek různorodých zkušeností s živým i neživým světem. Na co si dát pozor? 

Ostatní psi
Denně choďte se štěnětem na procházky do míst, kde můžete potkávat jiné psy. Městští psi mají v tomto ohledu výhodu, protože se mohou svobodně setkávat s jinými psy různých velikostí a plemen. Na vesnici se vyplatí domluvit se s ostatními pejskaři a chodit venčit společně, nebo si vybírat trasy, kde je možnost potkat další pejsky. Pokud je druhé zvíře přátelské, nechte je spolu na volno se seznámit a pohrát si. Jestliže žádné přátelské psy v okolí nemáte, vyhledejte dobrou školu pro štěňata. Společné procházky ve skupině, se správným nácvikem ovladatelnosti na vodítku a následným procvičováním na volno a přestávkami na hraní, dají vašemu štěněti skvělé základy do života.

Ostatní lidé 
Psa s sebou berte do kavárny nebo restaurace, na návštěvu k přátelům, případně i do práce, pokud máte tu možnost. Zpočátku stačí kratší návštěvy, postupně čas prodlužujte. Štěně by mělo mít vždycky možnost si odpočinout a načerpat síly. Také zorganizujte návštěvy jak kamarádů, tak cizích lidí (např. opravář) na vašem teritoriu – zahradě, v bytě. Určitě se nevyhýbejte návštěvám s malými dětmi nebo psy. Tím, že štěně odmalička bude v kontaktu s lidmi nejrůznějších věkových kategorií, zvykne si a bude to brát jako naprosto přirozenou věc. V ideálním případě by se pes měl seznámit i s lidmi v různých oděvech a s různými doplňky (uniformy, klobouky, deštník, kufřík s nářadím atd.), také s cyklisty i běžícími dětmi. Štěně by mělo získat pozitivní zkušenost s nejrůznějšími lidmi, proto ho za nebojácné chování odměňujte pochvalou, hlazením a pamlsky. 

Různá prostředí a situace
Psa zvykejte na pouliční provoz, jízdu v autě, autobuse, ve vlaku, ve výtahu, vyjděte s ním schody atd. Zvykejte ho na všechny zvuky všedního dne – vysavač, mixér, zvonek atd. Pohybujte se v různých lokalitách, nechte ho zdolávat různé překážky, seznamte ho s různými typy prostředí. Také mu umožněte kontakt s různými druhy zvířat, ale vždy mějte psa pod kontrolou, aby se je nepokusil lovit. Vyberte si přátelskou kočku, která má se psy zkušenosti. 

Zdroj: Ronald Lindner, Co pes skutečně chce, Knižní klub, 2010
Fotka od Katrin B. z Pixabay