16.03.12 Plemena

Trpasličí pinč

Historie

Psi podobného typu, předkové dnešních pinčů a kníračů, se vyskytovaly v Evropě odnepaměti. Přímo trpasličí pinčové byli chováni ve velkém počtu již na přelomu 19. a 20. století a v plemenné knize nebylo v roce 1925 méně než 1300 zápisů. Stejně jako u německého pinče, z mnoha barevných variací byli čistokrevní jen černí jedinci se světlejšími znaky a jednobarevní červení až červenohnědí jedinci. Dnešní moderní trpasličí pinč je pes elegantní a vyvážený s typickou vyrovnanou sebevědomou povahou a velkým temperamentem.

 

Povaha a využití

Živá, čilá, sebevědomá a vyrovnaná povaha – tyto vlastnosti jej činí milým rodinným a společenským psem. Je aktivní a nebojácný a dobře adaptabilní. Svou rodinu miluje, k cizím lidem se chová zpočátku nedůvěřivě. Pokud je správně motivován, dobře se cvičí. Je inteligentní a samostatný. Většinou se nebojí velkých psů. Uplatňuje se jako domácí a společenský pes, ale pozor, není to žádný gaučák. Díky jeho tělesné konstituci a živé povaze, je vhodný pro celou řadu kynologických sportů. Je to také dobrý a sebevědomý hlídač.

 

Vzhled

Trpasličí pinč je zmenšeninou německého pinče, bez nevýhod trpasličího vzhledu. Jeho elegantní kvadratická stavba je dobře viditelná díky krátké hladké srsti. Lebka je silná, podlouhlá, tlama je zakončená ve tvaru tupého klínu. Nosní hřbet je rovný. Oči jsou tmavé, oválné. Uši jsou vztyčené, klopené, vysoko nasazené, tvaru „V“, s vnitřními koutky ležícími blízko lící, natočené vpřed směrem ke spánkům. Paralelní ohyb nemá přesahovat temeno. Krk je ušlechtile klenutý, ne příliš krátký. Hřbetní linie je mírně spadající od kohoutku směrem k zádi. Hřbet je silný, krátký a rovný. Bedra jsou silná. Záď je mírně zaoblená, hladce přecházející v kořen ocasu. Hrudník je středně široký, v průřezu oválný, dosahující k loktům. Ocas je ponechaný přirozeně. Žádoucí je šavlovité nebo srpovité nesení ocasu. Hrudní končetiny jsou při pohledu zpředu silné, rovné a ne blízko u sebe. Pánevní končetiny jsou při pohledu ze strany šikmo postavené, při pohledu zezadu paralelní, ale nikoliv příliš úzký postoj. Typickým pohybem je klus. V pohybu hřbet zůstává pevný a poměrně nehybný. Pohyb je harmonický, jistý, plný síly a plynulý, s dobrou délkou kroku. Klus je prostorný, uvolněný, plynulý, se silným posunem a volným předkrokem.

Srst je krátká a hustá, hladce přiléhající a lesklá, bez lysin.

Barva: jednobarevní: jelení červená, červenohnědá až tmavě červenohnědá.

černí s pálením: lesklá černá s červenými nebo hnědými znaky.

Výška v kohoutku: psi a feny: 25 až 30 cm.

Hmotnost: psi a feny: 4 až 6 kg.

 

Péče

Jedná se o velmi aktivního psa, proto by jeho páníček měl být činorodý a měl by vyhledávat pohyb v přírodě. Pokud nebude pes dostatečně zaměstnaný, může se jeho temperament projevovat uštěkaností. Potřebuje zábavu, dlouhé procházky a blízkost svého pána. Patří mezi zdravá a dlouhověká plemena. Nevyžaduje zvláštní péči o srst.

 

Zdroj: F.C.I.-Standard č. 185 / 18.04.2007 / GB              

Foto: Tománková Eva