Uši

Dokážete si představit pejska bez uší? Asi jen těžko. Uši jsou skutečnou ozdobou, která dotváří ten krásný vzhled u psa.

Dokážete si představit pejska bez uší? Asi jen těžko. Uši jsou skutečnou ozdobou, která dotváří ten krásný vzhled u psa. Uši se dají rozdělit podle tvaru, velikosti a postavení. Samozřejmě toto všechno musí anatomicky odpovídat ušnímu boltci.

Rozlišujeme tedy několik druhů psích oušek - malé klopené (foxteriér), vysoko nasazené trojúhelníkové (bernský salašnický), trojúhelníkové špičaté a směřující dopředu (německý ovčák), jemné uši sklopené dozadu ve tvaru růžového lístku (španělský galgo), velké, nízko nasazené a převislé (kokršpaněl), dlouhé, jemné, visící uši (baset).

U některých psů se uši kupírují - v ČR je kupírování zakázáno. Dost často lidé zaměňují přirozeně vzpřímené ucho s uchem po kupírování (otektomie).

Více či méně klopené ucho vzniklo pod vlivem domestikace.Rozlišujeme tip klopený (foxteriér), poloklopený (německý ovčák), převislý (italský ohař).

Ještě můžeme rozlišit uši podle postavení - jestli ucho stojí pod úrovní nebo na úrovní oka, a podle napětí chrupavky u kořene boltce.

U psů platí všeobecně, že od jednoho roku života jsou kvality a vady ucha trvalé. Psí ouška je zapotřebí čistit. Čistí se klasickým šťouchátkem (vatovou tyčinkou) pro lidi, avšak nemůžete s ním zajet moc hluboko, abyste nepoškodili sluch psa.

Text Veronika Hůlová