17.09.09 Aktuality

V listopadu navštíví Prahu tisíce psů z celého světa


Ve dnech 7. a 8. listopadu 2009 se v prostorách veletržního areálu Letňany uskuteční 18. ročník mezinárodní výstavy psů, kterou tradičně pořádá Český kynologický svaz (ČKS). Návštěvníci uvidí na jediném místě přes čtyři tisíce psů ze všech koutů světa zastupujících zhruba 280 plemen. Kromě soutěží o hlavní tituly nebudou chybět ani ukázky tance se psem, výcvik asistenčních psů či závody Agility. Mezinárodní výstava se bude konat pod záštitou Mezinárodní kynologické federace (FCI) a náměstka pražského primátora Pavla Klegy.

„Mezinárodní výstava psů se v Praze koná od roku 1996 a pro mnohé vystavovatele, kynology i běžné pejskaře se již stala neodmyslitelnou součástí života, tradicí i příjemným zpestřením roku. I osmnáctý ročník bude mít jistě co nabídnout. Návštěvníkům se na jediném místě představí více než čtyři tisíce psů z celého světa, které bude zastupovat zhruba dvě stě osmdesát  plemen,“ uvedl Pavel Klega.
Návštěvníci uvidí psí šampióny nejen rozšířených plemen, ale také těch exotických, kterých je na světě jen velmi málo. Budou moci spatřit Malého gaskoňského honiče žijícího především v jihozápadní Francii, Mexického naháče, Západosibiřskou lajku, Amerického vodního španěla či plemeno Lagotto Romagnolo.
Psy rozdělené do tříd budou posuzovat čeští i zahraniční rozhodčí. Ti přijedou například z Izraele, Portugalska, Finska, Řecka nebo Francie. Soutěž bude opět probíhat po oba dva dny a v mnoha kategoriích. „První den budou rozhodčí hodnotit lovecká plemena, ovčáky a honácké psy, teriéry, jezevčíky či chrty. Divákům se ale představí i česká národní neuznaná plemena jako je pražský krysařík, chodský pes nebo český strakatý pes. Jejich vítězové se potom sejdou ve Velké národní ceně společně s vítězi českých posouzeným plemen,“ sdělil Jiří Šiška, tajemník ČKS a dodal: „Druhý den pak přijde řada na pinče, dogy, knírače, špice, buldoky, severské psy nebo společenská plemena.“ Kromě hlavních titulů budou moci účastníci získat i ocenění Mladý vystavovatel, Nejhezčí pár psů, Chovatelská skupina, Nejlepší veterán nebo Nejkrásnější pes celé výstavy.
Návštěvníci se během výstavy rozhodně nebudou nudit. Pořadatelé pro ně připravili bohatý doprovodný program, ve kterém nebudou chybět ukázky poslušnosti psů, tanec se psem či závody Agility, kde čtyřnohá zvířata překonávají nejrůznější překážky. Nevšední zážitek slibuje také výcvik asistenčních psů. Diváci budou mít možnost přesvědčit se, že psi nejsou jen nejlepšími přáteli člověka, ale také nenahraditelnými pomocníky pro zdravotně postižené lidi. Organizátoři navíc připravili spoustu prodejních stánků s různými chovatelskými potřebami, a to zejména s krmením a pamlsky pro psí miláčky.
Více informací o mezinárodní výstavě psů naleznou zájemci na webových stránkách www.vystavapsu.cz nebo www.kynologie.cz.