24.10.15 Aktuality

V září se ztratil rekordní počet domácích mazlíčků

Nezisková organizace Psí detektiv, která se věnuje profesionálnímu pátrání po ztracených domácích mazlíčcích, zaznamenala v září rekordní nárůst počtu případů.

 

„Celkem jsme v září pátrali po 271 ztracených zvířatech, zatímco loni jsme ve stejném měsíci evidovali 165 případů,“ říká jednatelka Psího detektiva Klára Carbová. Počet nahlášených zvířat u Psího detektiva bohužel narůstá každým měsícem. Skokové navýšení případů zaznamenala pátrací organizace u koček. „Zatímco loni v září jsme hledali 34 ztracených koček, letos jich bylo za stejnou dobu 86,“ popisuje zakladatel neziskové organizace Tomáš Carba. Za zajímavost stojí také počet ztracených papoušků, který se v září vyšplhal na 20. Což je další rekord. Od začátku roku 2015 bylo totiž v České republice nahlášeno 44 ztracených papoušků. Psí detektiv svými pátracími metodami 14 z nich vrátil zpět domů jejich majitelům.

Hledala se želva či koza

Na vrcholu žebříčku ztracených zvířat se ale jednoznačně stále drží psi. V září a nyní v říjnu pátral Psí detektiv nejčastěji po plemenech německého ovčáka, jorkšírského teriéra a jacka russela. Oproti minulému roku klesl počet ztracených čivav či zlatých retrívrů. Kromě psů se pátralo také po koni, želvě či koze.

Úspěšnost

Úspěšnost pátrání Psího detektiva během jeho dvouletého fungování postupně roste. Při včasném nahlášení ztráty a využití aktivních pátracích metod je úspěšnost 72 %. „Růst úspěšnosti je založen na zkušenostech našeho týmu. Osvědčilo se nám tvořit manuál z konkrétních případů. Pokud se ztratí například malá čivava ve městě, interní statistiky nám ukazují, že bude s 90% pravděpodobností u někoho doma a tomu přizpůsobujeme i pátrací metody,“ vysvětluje Klára Carbová. Nejvíce se podle psích detektivů osvědčila při pátraní kombinace rozeslání pátracích SMS a oslovení emailem prostřednictvím speciální databáze kontaktů v celém okrese. „Nejčastěji rozesíláme 500-1000 SMS všem lidem v okolí. Současně s tím je vhodné informovat o ztrátě zvířete veterináře, kynologická sdružení, starosty, policisty, útulky, myslivce a mnoho dalších v celém okrese. K tomu slouží unikátní databáze, která se stále aktualizuje a rozrůstá, jen ke dnešku obsahuje až 200 kontaktů na jeden okres. Výjimkou je Praha, kde máme už kolem 600 kontaktů,“ říká Aneta Sobotková, šéfka týmu Psího detektiva.

Šťastná shledání

Mezi šťastné případy Psího detektiva v poslední době patří příběhy Arta a Speedy. Sedmiletý pointer Art z Břeclavi se díky Psímu detektivovi vrátil ke svým majitelům po více jak třech měsících. Nemocnou roční kočičku Speedy zase vrátily domů pátrací smsky již dvě hodiny od nahlášení ztráty Psímu detektivovi. „Smsku dostaly děti, které šly ze školy, kočičku potkaly a majitelce ji přinesly domů,“ dodává s úsměvem Aneta Sobotková.

Více na www.psidetektiv.cz