05.12.10 Aktuality

Vánoce pro pejsky

Psi jsou právoplatnými členy rodiny, vánoční nadílka proto patří i jim. Někteří chlupáči si velmi dobře pamatují, že o Vánocích býváte štědří i vůči nim. V pokoji se objeví stromeček a už jsou celí natěšení, jak to letos dopadne a co mezi dárky vyčmuchají. Už jste přemýšleli, co letos svému mazlíčkovi nadělíte?

Jestli máte rádi trochu výstřednosti, můžete svému čtyřnohému kamarádovi dát „diamantový“ obojek, stylový obleček nebo psí parfém. Módní novinkou jsou pokrývky hlavy s kšiltem (aby sníh nepadal do očí). Ovšem těmito luxusními doplňky uděláte větší radost sobě než psovi. I když praktický zateplený obleček krátkosrstého pejska v zimě jistě potěší, pod stromečkem z něj radostí skákat nebude. Kategorie placaté a měkké balíčky (deka, přenosná taška, polštář) je sice praktická, ale není u psů příliš oblíbená. Co by si náš pes doopravdy chtěl rozbalit? Jsou to jednoznačně pamlsky a hračky!

Dárek by měl vonět nějakou dobrůtkou. Pes bude nadšený, když mezi balíčky pod stromečkem vyčmuchá pamlsek. Pochoutek pro psy je na trhu tolik, že v chovatelských obchodech zabírají několik regálů. Zkoušení nových pamlsků je vhodné, ale ne v rámci jednoho dne či týdne. Kombinace pochoutek různých značek může způsobit zažívací potíže, proto je lepší držet se jedné značky či řady, která vychází z podobné receptury. Žvýkací tyčinka, psí sušenka nebo masová taštička jsou rozhodně zdravější odměnou než cokoliv z vánočního stolu.

 

Hračky jsou prima!

Každého pejska zajisté potěší hračka. Někteří psi milují přetahovací uzle, jiní dávají přednost míčkům. Přemýšlíte, jakou hračku psovi vybrat? Inspirujte se zde. A jestliže hledáte něco opravdu vánočního, pořiďte svému mazlíčkovi originální překvapení.

 

Sváteční menu pro psa

Základem svátečního menu by měla být kvalitní, nutričně vyvážená strava. Pokud chcete svému psovi dopřát tradičního kapra, rozhodně ho nesmažte. Lehce ho poduste (nejlépe v páře) nesolte ho a zbavte ho nebezpečných kostí. Jestliže je zvyklý na granule, dejte mu je i k štědrovečerní večeři. Ochutit mu je můžete třeba trochou lososového oleje. Tu parvou váteční atmosféru dotvoří vánoční miska. Oblíbeným zpestřením granulí je u malých psů krmivo v kapsičkách. Neprochází tak dlouhým sterilizačním procesem jako krmivo v konzervách, proto je chuťově bohatší, šťavnatější a lákavě voňavé. 

Jako dezert můžete servírovat nějaký psí pamlsek – sušené uši, hrtany, plíce atd. (většina psů je opravdu miluje), sušené plátky masa nebo speciální psí pamlsky (například Pedigree® Schmackos nebo Pedigree® Rodeo - podporují správné žvýkání a zaměstnávají psí čelisti) Jako dezert pro štěňata můžete zvolit pochoutku Pedigree® Junior Milky Pockets (křupavé polštářky plné mléka přizpůsobené rostoucím zoubkům)

 

Po jídle přijde na řadu čištění zubů

Kosti splňují přirozenou touhu psů po kousání, psi si s nimi hrají a jsou přirozeným doplňkem minerálních látek pro organizmus. Kosti mají být pamlskem, rozhodně nesmí tvořit základ krmné dávky. Jejich přemíra by mohla způsobit zahuštění obsahu střeva nebo produkci velmi suchého trusu a způsobit tak zácpu. Kousání buvolích kostí podporuje čištění zubů, ale toho můžete dosáhnout také podáváním tzv. dentálních pamlsků, které jsou určené přímo pro čištění zubů. Speciálně navržené funkční pamlsky jsou jakýmsi doplňkem kompletních krmiv a slouží k pravidelné péči o chrup mazlíčků. Lepší „žvýkatelnost“ pomáhá setřít plak nejen z předních, ale také zadních zubů.

 

Co radí veterinář?

Proč ne piškoty?

Nejlevnější odměnou pro psy jsou již tradičně dětské piškoty. MVDr. Leoš Železný, veterinář a odborník na výživu psů a koček, varuje před případnými komplikacemi z piškotové nadílky: „Při dlouhodobějším krmení větším množstvím piškotů může dojít k poruchám zažívání. Předávkovávání sacharidy z piškotů pak může mít za následek poruchu ve složení střevní mikroflóry s následným dietetickým průjmem.“ Majitelům psů doporučuje: „Piškoty nahraďte speciálními psími pamlsky, které působí jako zdraví prospěšné doplňky stravy; předejdete tím některým zdravotním problémům. Jedná se např. o některé plátky sušeného masa nebo psí suchary, které jsou atraktivní pro psy a dají se také bezpečně přenášet v kapse.“

 

Pozor na přejídání a čokoládu

K Vánocům patří hojnost, což si mnozí lidé pletou s obžerstvím. Nejen o Vánocích platí: všeho s mírou! Podle MVDr. Leoše Železného by měly pamlsky tvořit jen 10 – 15 % energie přijaté stravou. Nemusíte psovi počítat kalorie, jděte si s ním častěji zaběhat. Pokud se pes přežere, je nutné nasadit jedno- nebo dvoudenní půst. Pokud se vyskytnou závažnější problémy, nebo máte podezření na pozření čokolády, sladkostí nebo dokonce obalů od cukrovinek, měli byste zavolat veterináře nebo veterinární záchranku. Čokoláda je pro psy toxická, protože obsahuje theobromin a kofein. Otrava čokoládou se projevuje apatií, křečemi, chvěním, ochrnutím nebo ztrátou vědomí. O nebezpečnosti čokolády se dočtete také zde.

Krásné Vánoce s vašimi pejsky!