Historie
Jak napovídá název, byl tento kontinentální ohař vyšlechtěn v Německu, v kraji Münster.
V 19. století zde byli vyřazeni černo-bíle zbarvení němečtí dlouhosrstí ohaři z chovu. Postupem došlo i k rozdělení na dvě velikosti – malý a velký münsterlandský ohař. V jejich žilách koluje krev ohařů a španělů. Mezi jeho chovatele patřili myslivci a lovci, díky tomu se z plemene stal vynikající lovec. Ve 20. století se z této odnože někdejšího německého ohaře stalo nové plemeno, které dnes nazýváme velký münsterlandský ohař. Plemeno je dnes rozšířené především v zemi původu, objevuje se i v přilehlých zemích.
Vzhled
Pes má průměrnou výšku v ramenou 60 až 65 cm. Fena má průměrnou výšku v ramenou 58 až 63 cm. Váha se pohybuje okolo 30 kg. Srst je středně dlouhá hladká a hustá. Delší srst nevyskytuje na ocase, zadních stranách končetin a na uších. Zbarvení je bílé s černými skvrnami – plotnami se stříkáním, maska je vždy černá. Svým vzhledem nám může připomínat i setra. Celkově působí elegantně a živě.
Využití a povaha
Tento zástupce ohařů je především plemeno lovecké. Pro tento účel byl dlouhá léta šlechtěn a pro tento účel je i dnes také využíván. Jako u dalších jiných plemen, tak i u velkého münsterlandského ohaře, dochází k postupnému přeorientování na psa rodinného. Jeho povaha je vyrovnaná, živá a přátelská. Svému pánu je velmi oddaný. Vyniká i svou přirozenou inteligencí.
Péče
Nejedná se o zvláště náročné plemeno. Zvýšené pozornosti je třeba dbát u srsti, kterou je třeba často pročesávat. Vyžaduje hodně pohybu, což je u loveckého psa očekáváno. Je vhodný pro sportovně založené kynology i do rodin s dětmi.
Text: Eva Černohubová
Foto: Chovatelská stanice Svatoborský revír
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.