10.04.22 Život se psem

Venčení psů je klíčem k aktivnímu stáří

Že je venčení psího mazlíčka jedním z nejúčinnějších způsobů, jak překonat obvyklý pokles fyzické aktivity v pozdějším věku, je všeobecně známé. Potvrdila to i studie z roku 2017. Majitelé psů denně prosedí v průměru o 30 minut méně. 

Studie publikovaná v časopise Journal of Epidemiology and Community Health ukázala, že pravidelné venčení psa zvyšuje úroveň fyzické aktivity starších lidí, zejména v zimě a za nepříznivého počasí. Více než 3 000 starších lidí účastnících se studie bylo dotázáno, zda vlastní psa a zda ho venčí. Nosili malé elektronické zařízení, které po dobu sedmi dnů nepřetržitě měřilo úroveň jejich fyzické aktivity. Jelikož je známo, že špatné počasí a zimní období s krátkými dny jsou jednou z největších překážek pro pobyt na čerstvém vzduchu, výzkumníci se zaměřili i na tyto okolnosti. Vedoucí autor článku, Dr. Yu-Tzu Wu, řekl: „Zjistili jsme, že lidé venčící psy byli mnohem fyzicky aktivnější a celkově trávili méně času sezením. To jsme očekávali, ale když jsme se podívali, jak se množství fyzické aktivity, kterou účastníci každý den vykonávali, lišilo se to podle počasí. Byli jsme opravdu překvapeni velkými rozdíly mezi těmi, kteří venčili psy, a ostatními účastníky studie.“ Výzkumný tým zjistil, že v kratších dnech a ve dnech, které byly chladnější a vlhčí, měli všichni účastníci tendenci být méně fyzicky aktivní a trávili více času sezením. Přesto byli pejskaři těmito okolnostmi ovlivněni mnohem méně. Venčit se zkrátka musí každý den. Výzkumníci však upozorňují, že pořízení psa není univerzálním doporučením pro každého seniora, protože ne každý je schopen se o domácího mazlíčka starat. 

Zdroj: Yu-Tzu Wu, Robert Luben, Andy Jones. Dog ownership supports the maintenance of physical activity during poor weather in older English adults: cross-sectional results from the EPIC Norfolk cohort. Journal of Epidemiology and Community Health, July 2017 DOI: 10.1136/jech-2017-208987

Foto: Pixabay