Veterinární poradna

| 07.01.25

Dobrý deň,prosím o informáciu ohľadom panleukopenie. Je toto vírusové závažné ochorenie možné preniesť aj z odevu od majiteľky mačičky s týmto ochorením ( napríklad ak sedela v aute ) na iné vnútorné mačičky ?

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

kočiči parvovirus, tak jako každý jiný parvovirus, postihuje většinou typicky jen jeden živočišný druh, což znamená, že kočky mají svůj, psi mají svůj atd. Na lidi tedy přenosný není. Většinou se kočky nakazí kontaktem s předměty, pomůckami, které byly znečištěné trusem infikovaných koček. Takže bych řekla, že okolnosti by tomu mohly nahrávat, pokud se jednalo o nějaký kontakt, mazlení kočky, drbání atd., ale jisté to určitě také není.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 06.01.25

Dobrý den,mám pejska 13 let a 5 let po operaci perianalni kýly .Do teď baštil gastroentologicke granule od firmy vet life.Je možná změna jiných granulí?

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

pokud pejsek nemá žádné jiné potíže a kýlu má úspěšně zoperovanou, neviděla bych v tom zásadní problém. Otázkou je, proč mu byly tenkrát gastrointestinální granule nasazeny, protože to určitě není nějakým běžným postupem. Předpokládám, že je i kastrovaný, tím pádem má pomalejší metabolismus, takže mu vyberte nějaké granulky s nízkým obsahem tuků - cca 10% a nižší obsah bílkovin cca 25%. Měly by obsahovat lehce stravitelné živočišné bílkoviny, přírodní konzervanty, žádná chemicky přidaná zchutňovadla a vylepšovadla, dostatek vlákniny - 5% a více.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 02.01.25

Dobrý den, mému kocourkovi našli FIV. Zjistila jsem, že pravděpodobně nevidí. Má stále rozšířené zorničky a to i za plného světla. Stále se mi motá pod nohama, padá z postele a vyšších míst a začal mi kálet na volnou podlahu před jeho záchodkem, jen močit na něj chodí. Je to důsledek této nemoci? Nebo se děje ještě něco jiného?

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

pravděpodobně to bude důsledkem této nemoci. Pokud jste ale dlouho nebyli na preventivních odběrech krve a vyšetření zvířete, pak bych vám to určitě doporučila. Kočka s takovouto diagnózou by měla být intenzivně hlídána na veterinárním pracovišti.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 29.12.24

Muzu dat geloren pro kone, psovi? Diky

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

z hlediska odborného bude problém s přepočtem dávkování účinných látek. Doporučuji raději kontaktovat výrobce a poradit se s ním. [email protected] případně přímo na této stránce https://www.gehab.cz/kontakty/

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 27.12.24

Kocourek se léčí 6let s hypertyreosou, dostává čím dál větší dávky momentálně 2xd Thiafeline 5mg, letos v létě hodně zhubnul, vetrinář tvrdí, že dávky stačí, hubnutí ale nelze zastavit, jí často, po ránu zvracívá. poslední dobou se mě jeví, že přišel o zrak, naráží do nábytku, má velmi rozšířené zorničky.Je možné, že oslepl?Děkuji za odpověď

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý dem,

kočka medikovaná pro hypertyreózu by měla být intenzivně hlídána z hlediska odpovídající výšky léku. Takže jednou za 1-3 měsíce by ji měla být změřena hladina dotovaných hormonů v krvi. Pokud vaše kočka na tato vyšetření nedochází, pak bych vám určitě doporučila je absolvovat, ať se máte od jaké informace odpíchnout.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 26.12.24

Dobrý deň, obraciam sa na Vás so zdravotnými problémami môjho morčaťa a prosím o odbornú radu. 1. Základné informácie o morčati: Vek: 4 roky. Má nezhubné nádory, doteraz bez vážnejších problémov. 2. Aktuálne príznaky: Má bolesti pri močení a vyprázdňovaní. Počas týchto činností kričí a trasie sa. Menej často močí aj kaká, výkaly sú nepravidelné, zapáchajú viac než zvyčajne. Prejavuje apatiu, vyzerá byť „smutné“. Kŕmenie je náročné, morča zjedlo trochu uhorky, mrkvy a trávy, ale vodu mu musím podávať striekačkou. 3. Čo som doteraz urobila: Podala som trošku olivového oleja na podporu čriev. Oblasť okolo konečníka som očistila. Zvýšila som príjem tekutín (striekačkou a cez šťavnaté potraviny), po čom sa výkaly stali o niečo mäkšie. Dala som mu mätový čaj a prikryla teplými prikrívkami. 4. Moje otázky: Môže ísť o infekciu močových ciest alebo čriev? Aké antibiotiká alebo lieky na zmiernenie bolesti sú pre morčatá bezpečné? Čo môžem urobiť doma, aby som mu pomohla, kým získam odbornú liečbu? Budem Vám veľmi vďačná za akékoľvek odporúčania.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

s největší pravděpodobností se jedná o problém dolních cest močových, na které morčata trpí od infekcí až po tvorbu močových kamenů v močovém měchýři, což byste určitě měli vyloučit společně s vašim veterinárním lékařem. Takže zkuste nechat morče někde vymočit na čistý povrch, natáhnout moč do stříkačky, donést s sebou na veterinu. Veterinární lékař moč vyšetří, morčeti prohmatá oblast močového měchýře a dle toho stanoví, zda jsou ještě potřeba další vyšetření, případně zvíře zamedikuje.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 24.12.24

dobry den prajem. Chcela by som s aporadit ohladne nasho francuzskeho buldoga chlapca ktory ma rok a 7 mesiacov, vsimla som si ze mu zacala vypadavat viac srst ako sme boli zvyknuti. Aj ked mu prejdem po telicku tak mi na ruke zostane jeho srst. Je potrebne spozorniet alebo ho staci len okupat a vycesat a bude vsetko v poriadku. Stravu ma kvalitnu. Vopred Vam dakujem za skoru odpoved s pozdravom Michaela .

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

pokud se mu nikde na těle netvoří lysá místa, pak si myslím, že se nemusíte zdravotního problému obávat. V opačném případě doporučuji s pejskem návštěvu veterinárního lékaře.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 18.12.24

Po vyoperovaní nádoru našej fenke veter. lekár predpísal DICYNONE 500 2x1tbl denne. V porovnaní s ľudskou dávkou sa mi to zdalo vysoké a pátrala som, tak ako zvyčajne nič v slovenčine nebolo dostupné a v angličtine na viacerých stránkach bolo dávkovanie max. 12,5 mg na 1kg váhy denne, maximálne 200 mg. "Oral Administration: While specific oral dosages can vary, clinical recommendations suggest a range of 6.25 to 12.5 mg/kg. Etamsylate has been used safely in dogs at doses up to 200 mg/kg without notable side effects, indicating a wide margin of safety. " Aký je váš názor/ skúsenosť? Ďakujem za odpoveď.

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

preparát dicynone by se měl používat pouze, je-li to opravdu nezbytné a pouze v dávce, jaká je nezbytná. Já neznám důvod, proč veterinární lékaře fence preparát předepsal a nepíšete ani její hmotnost, nemám ani informace ohledně jejího zdravotního stavu, takže nedokážu posoudit efekt, bezpečnost a výhodnost podávání tohoto preparátu. Pokud jste na vážkách, určitě konzultujte vaše nejasnosti přímo s ošetřujícím veterinárním lékařem.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 15.12.24

Dobrý den, Mám doma 3 letý dvě kastrovaný kočičky co chodily často ven. Pár měsíců už venku nebyly a od té doby, se u nich začaly objevovat blechy. Šampony, obojky i pipety jsem zkoušela, ale nic nepomáhá a mám pocit, že se to spíš zhoršuje. Veškeré pelíšky, koberce, hračky atd., jsem vyhodila a koupila nový a stále nic, kočičky se stále drbou. Prosím tak o radu co s tím, už si opravdu nevím rady. Děkuji

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

v tomto případně doporučuji jedinou opravdu funkční antiparazitární ochranu a to jsou tablety proti blechám a klíšťatům. Seženete je u vašeho veterinárního lékaře, případně v lékárně. Mají různou dobu působení, takže můžete vyzkoušet např. jen na 4 týdny, jak budete s preparátem spokojeni.

S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika

| 13.12.24

Dobrý den, mám březí fenku 35 den. Pan doktor ji našel v močovém měchýři močové kameny vel. 0,4mm. Po odkojení štěňátek ji pravděpodobně čeká operace. Jen jsem se chtěla zeptat, jestli je možné dávat fenečce homeopatika a jaké, aby se kameny rozpustily. Taky jestli podávání homeopatik v březosti nevadí. děkuji Lucie

Zobrazit reakciSkrýt reakci
Veterinář

Dobrý den,

v tomto případě je nejlepší konzutovat přímo s veterinárním homeopatem, nakolik toto není mým oborem. Můžete se poinformovat např. na této stránce - https://svethomeopatie.cz/cs/11-domaci-mazlicci. S pozdravem MVDr. Lesiuková Veronika