05.03.08 Aktuality

Vichřice zničila psí útulek v Kralupech

Psí útulek v Kralupech byl zcela zdemolován vichřicí. Plechovou halu vítr očesal jako vánoční stromek, psí kotce nadzvedl, zdeformoval jejich konstrukce či je zcela převrátil a zničil, jeden kotec se štěňaty zvedl a odnesl 200 metrů na pole. Vzduchem lítaly psí boudy, sudy, železné police, velké pláty plechu a těžká železná vrata byla odfouknuta až na pole. Je neuvěřitelné, že psi tuto zkázu přežili, a dokonce žádný z nich neutekl. Několik jich však bylo velmi vyděšených a odmítali se vrátit do kotce, kde prožili tolik hrůzy.
Psy bylo nutno okamžitě evakuovat. Osud bezprizorných psů však městské zastupitele nijak nezajímal. Naštěstí se nám podařilo zorganizovat díky rozhlasovému vysílání a internetu rychle pomoc. Odchytová služba Lary pana Dvořáka a útulek ve Štětí pana Mrhala si k sobě vzali 5 psů, ostatní našli dočasný domov u dobrovolníků, kteří se sami přihlásili a některým se podařilo najít i domov trvalý.

Tato situace je však jen přechodným řešením a není jasné, jakým způsobem se bude vyvíjet dále a jak se k ní postaví město Kralupy, které útulek vlastní. Psí útulek byl již před vichřicí jeden z nejubožejších zařízení tohoto druhu u nás, pokud se jen zalátají díry a zdeformované kotce pobijí plechem, situace se může kdykoliv opakovat. U některý konstrukcí nelze ani zavřít dveře kotce. Ve městě se nyní pohybují volně psi, kteří majitelům utekli během vichřice a lidé je dále přiváží do zdemolovaného útulku, aniž by někoho zajímalo, že zde nemohou zůstat. Ani dočasně evakuované psy u dobrovolníků nelze ponechat dlouho.

Na pomoc útulku se organizují brigády, jedna proběhla v pondělí pod vedením Rudolfa Desenského, který přivezl a natáhl plot za pomocí asi dvaceti dalších dobrovolníků. Rovněž byla vyhlášena sbírka, aktuální dění kolem útulku můžete sledovat na jeho stránkách www.utulek-kralupy.estranky.cz