24.07.07 Plemena

Vipet

Historie:

Vipet patří do desáté skupiny FCI – skupiny chrtů a byl vyšlechtěn v Anglii. Mezi jeho předky patří anglický chrt – greyhound, italský chrtík a domníváme se že v jeho rodokmenu najdeme i nějaké teriéry. Z těch se mezi předky vipeta uvádí nejčastěji staroanglický černo-tříslově zbarvený teriér – Old English Black and Tan Terrier. To je ovšem jedna z teorií. Druhá tvrdí, že jde o velmi staré plemeno známé již skoro před šesti sty lety. Aby toho teoretizování nebylo málo, najdeme ještě jednu: Vipet vznikl pouze selekcí malých jedinců mezi greyhoundy. Pravdou ovšem je, že na jistých obrazech starých asi 600 let jsou zobrazeni drobní chrti nápadně připomínající vipety. Poprvé byl vipet vystaven roku 1891, ovšem pod názvem „Snap dog“.

 
Povaha a využití:

Vipet, nebo chcete li anglicky whippet, je velmi oblíbený domácí společník. Velmi snadno zachovává čistotu a je tedy nanejvýše vhodný do bytu. Je velmi lehce ovladatelný. Je přítulný a poslušný. Pravdou ovšem je, že byl vyšlechtěn pro závody a také se zde stále uplatňuje. Své místo na výsluní našel i ve výstavních kruzích.

Vzhled:

Co se týče vzhledu je vipet skutečně velmi podobný greyhoundovi.Jeho kohoutková výška se pohybuje v rozmezí 44 – 47 cm u fen a 47 – 51 cm u psů. Srst je krátká hustá přilehlá různých barevných variant. V pohybu se jeví vipet velmi lehce a elegantně. Jako u většiny chrtů je hrudník velmi hluboký aby poskytoval dostatek prostotu pro srdce a plíce, které jsou při vyvinutí vysoké rychlosti velmi zatěžovány.

 
Péče:

Dalo by se říci, že vipet je v otázce péče celkem nenáročný. Avšak jako každé plemeno má své specifické požadavky – špatně snáší zimu. Není proto vůbec dobré jej držet v kotci a to hlavně v chladném období. Úprava srsti je minimální. Miluje teplo a slunce. Je ideálním společníkem pro sportovně založené rodiny.

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Spitfire Moravia

 

Podpořte ochranu dostihových chrtů podpisem petice.

Informace na http://petice.wbs.cz.
Mail: chrtipetice@seznam.cz