01.05.15 Život se psem

Výběr psa podle způsobu života

„Jaký pán, takový pes.“ Toto známé pořekadlo slyšel snad každý. Ne vždy se jím však lidé při výběru psa řídí a spíše se nechávají zmást prvním dojmem. Každý malý pes přitom není „gaučák“, stejně jako každý velký pes nutně nevyžaduje výběh a neustálou aktivitu.

 

Na světě je přibližně 350 uznaných plemen psů, ale také nespočet krásných kříženců, takže si každý člověk jistě najde toho pravého přesně podle své povahy a životního stylu. Stačí se při výběru čtyřnohého společníka jen více zajímat o povahu a temperament. Správným výběrem psa totiž začíná spokojený život obou. Buďte proto k sobě upřímní a začněte výběr psí rasy zodpovězením základních dotazů.

Bydlíte v bytě, nebo v domě se zahradou?

Při pořizování psa je důležitým hlediskem, zda pes bude celoročně hlavně v bytě, nebo venku ve výběhu. Například bernskému salašnickému psovi by kvůli huňaté srsti nebylo ve vyhřátém bytě moc příjemně. Naopak krátkosrstému psovi, jakým je třeba dobrman, nebude celoroční pobyt venku vyhovovat, pokud mu dostatečně nezateplíte boudu. Velikost psa při úvahách, zda má žít venku, nebo uvnitř, nehraje roli. I obří plemeno, jako je třeba německá doga, se hodí ke sdílení společného prostoru uvnitř domu nebo bytu. Naopak třeba čau-čau bude určitě šťastný celoročně na čerstvém vzduchu. Výhradně tedy neplatí, že velikost psa určuje, zda je vhodný do bytu, či ven. Rozhodně však na velikosti záleží při výběru vhodného krmiva. Někteří výrobci dokonce své řady krmiv rovnou dělí podle velikosti plemene a uzpůsobují tomu také obsah jednotlivých složek. Jiné nároky na složení má totiž aktivní bígl a jiné obrovský bernardýn. „Například složení krmiva Fitmin Maxi pro obří plemena zohledňuje kromě dalších faktorů i jejich zvýšenou zátěž na klouby, proto je krmivo obohaceno o látky, které napomáhají udržovat klouby zdravé a v kondici,“ vysvětluje Lucie Applová, výživářská specialistka.

Máte radši lenošení, nebo výlety?

Nedokážete si představit svůj život bez sportu, dobrodružství a aktivního odpočinku, nebo se raději uvelebíte v křesle s dobrou kávou, knihou či filmem? Oddaným parťákem při lenošení vám bude například čivava, mops nebo maltézský psík, rozhodně ale zapomeňte na polehávání ve společnosti jack russell teriéra či border kolie, kteří jsou bez své pravidelné dávky aktivního pohybu a nutnosti zabavení mysli nejrůznějšími úkoly a aktivitami nešťastní. Mezi velké fanoušky pohybu kromě loveckých plemen patří také většina teriérů, do kterých byste to zprvu možná neřekli. Samozřejmě záleží na charakteristice každého konkrétního psa, takže i takový labrador může být, a často se jím i stává, milovníkem „gaučování“. Pokud je pejsek méně aktivní, často u něj dochází k přibývání na váze a z toho plynoucím zdravotním komplikacím např. se srdcem nebo klouby. Pokud pejskovi nemůžete zajistit více pohybu, než by potřeboval, věnujte alespoň větší pozornost tomu, co mu dáváte do misky. Myslete ale na to, že odebráním krmiva odebíráte tělu psa také potřebné vitaminy a minerály. Snížením množství žrádla může být pes ve stresu a cítit se nenasycený. Řešením je sáhnout po variantě krmiva light, kdy granule obsahují méně tuku a více vlákniny. Můžete tak psovi dopřát obvyklou dávku krmiva, ale s nižším obsahem energie.

Chcete si pejska vychovat od štěněte, nebo nabídnete svůj domov staršímu „uchazeči“ z útulku?

Důležitým rozhodnutím před pořízením nového člena rodiny bývá také výběr pejska z hlediska jeho věku a prostředí, ze kterého pochází. Zvlášť pokud máte v rodině malé děti, bude rozumnější volbou vybrat si štěňátko z chovatelské stanice. Je to nepopsaný list, který si vychováte k obrazu svému od začátku jeho života a navíc „poroste“ spolu s vašimi dětmi. Ne každý je však nadšený utírat co chvilku loužičku, častěji denně štěněti připravovat krmivo, nebo venčit několikrát za noc. Pokud již máte nějaké zkušenosti s výchovou psa a rádi byste nějakému čtyřnožci vytvořili příjemný život, je určitě dobrou volbou vybrat si odrostlejšího pejska v útulku, kterému můžete věnovat svou trpělivost k případným chybám v jeho povaze a vrátit mu ztracenou důvěru v člověka. Adoptovaní pejsci bývají velmi vděční a fixovaní na své majitele. V útulku vám rádi s výběrem konkrétního pejska k osvojení pomohou a poradí jak si vybrat kamaráda ke spokojenosti celé rodiny.

Výživa

Samostatnou kapitolou související s pořízením pejska je správné zajištění jeho výživy. Stejně jako se s postupem věku mění lidské potřeby, mění se i nároky psů na pohyb a stravu. Je proto důležité zohledňovat odlišné stravovací potřeby v průběhu celého psího života – štěňata, mladé „puberťáky“, dospělé a psí seniory. „Mládí, dospělost a stáří se u psů liší právě podle velikosti plemene, přičemž platí, že čím větší pes, tím rychleji stárne,“ vysvětluje Lucie Applová a dodává: „Krmiva Fitmin Puppy určená pro štěňata se vyznačují vysokým obsahem masa a vajec, neboť je štěně v tomto věku velmi aktivní a potřebuje nejvíce živin pro správný růst a vývoj, naopak varianta Senior má menší energetický obsah, ale je například doplněná o účinný komplex antioxidantů proti projevům stárnutí.“