12.09.07 Plemena

Východosibiřská lajka

Historie

Východosibiřská lajka byla vyšlechtěna v 19.století v zalesněných oblastech východní Sibiře a Dálného Východu.  Toto plemeno vzniklo křížením evenských, lamutských, amurských a jiných lajek pro lov zvěře a ptactva.

Vzhled

Toto plemeno má robustní konstituci, silnou kostru a dobře vyvinuté osvalení. Oči lajky nejsou příliš velké, mají tmavou barvu. Uši jsou vztyčené, trojúhelníkového tvaru. Východosibiřská lajka má téměř kulaté tlapky. Kůže tohoto psa je silná a bez vrásek. Pes dorůstá 55 až 63 cm v kohoutku a fena může vyrůst 53 až 61 cm v kohoutku. Hmotnost východosibiřské lajky standard FCI neuvádí, ale pohybuje se od 18 do 23 kg. Srst tohoto plemene je dlouhá. Krycí srst je hrubá, rovná, hustá a na plecích a na krku vytváří límec. U psů vytváří také hřívu na kohoutku. Podsada je měkká a hustá. Zbarvení tohoto plemene může být pepř a sůl, šedé, červené nebo hnědé ve všech odstínech, bílé, černé, skvrnité nebo stříkané.

Využití a povaha 

Povaha východosibiřské lajky je vyrovnaná. Vzhledem připomíná toto plemeno vlka. Tento pes je  živý  a pohyblivý, ale dokáže být i klidný. Chov východosibiřské lajky v městských podmínkách je  většinou bezproblémový. Tohoto psa lze snadno vycvičit a při správné výchově se stane poslušným.  Lajka bývá všeobecně oblíbený pes.

Péče

Východosibiřská lajka potřebuje pravidelnou fyzickou zátěž a dlouhé procházky.