23.03.12 Výživa

Z granulí na BARF

aneb Jak zvládnout přechod

 

Pokud jste se rozhodli, že svému psovi dopřejete ten „luxus“ v podobě přirozené syrové stravy, možná vás bude zajímat, jak šetrně přejít z granulí na BARF.

 

V dnešním článku nechceme polemizovat nad věčným tématem všech pejskařů, jestli je pro psa lepší doma připravená strava, nebo granule. Jako u všeho platí, že vše má své výhody a nevýhody Přinášíme vám pouze stručný návod, jak na to, když už máte jasno a chcete svého psího kamaráda začít krmit podle BARFu.

 

Každý pes je individualita

V první řadě se řiďte potřebami svého psa. Pokud měl vždy citlivé zažívání a každá změna granulí či dietní chyba v podobě kousku masa „od stolu“ u něj vyvolávala průjem, měli byste potupovat velmi opatrně. Je dost pravděpodobné, že se přechod neobejde bez průjmu nebo zvracení. V takovém případě ihned přejděte na vařenou stravu, která je podobná dietě při průjmu (libové vařené maso s rýži, později můžete přidat i vařenou mrkev). Během 2-3 dnů by se měl stav stabilizovat. Posléze přidávejte i další druhy masa a zeleniny, které budete postupně čím dál méně vařit, až budou nakonec syrové. Je samozřejmé, že pokud průjem nepolevuje, nebo se k němu přidá i zvracení a únava, musíte vyhledat veterinárního lékaře.

 

Jak na to?

Existuje několik možných způsobů přechodu. Někdo přechází „natvrdo“ ze dne na den. Jeden den dá ještě granule, druhý rovnou syrovou stravu. Jiní chovatelé zařazují mezitím hladovku na vytrávení. Dalším možným způsobem je mléčný den, kdy v jednom přechodovém dnu psovi podáváme jen mléčné výrobky (tvaroh, jogurt, cottage, kyška, vynechejte však hodně tučné výrobky, aby pes nedostal průjem) a další den už se přejde na BARF. Další možností je přecházet postupně, do granulí se zamíchá syrové maso a zelenina a postupně se snižuje dávka granulí (podobně jako při přechodu z jedné značky granulí na jinou). Ale vzhledem k tomu, že granule a čerstvá strava se tráví odlišným způsobem, je tato možnost většinou zdrojem trávicích obtíží, takže se moc nedoporučuje.

 

Zásady

Důležité je zpočátku (minimálně jeden týden) předkládat psovi jen libové maso, které můžete krátce povařit, díky čemuž bude pro psa stravitelnější a pravděpodobně i senzoricky lákavější. Psi zvyklí celý život jen na granule mohou být ze syrového masa totiž zmatení a odmítat ho nebo se ho dokonce štítit. Na začátku „barfování“ krájejte maso na malé kousky (alternativou je i mleté maso), postupně je zvětšujte, aby je pes musel kousat. Když byste tuto fázi vypustili a rovnou psovi podávali velké kusy masa, pravděpodobně by je do sebe nasoukal bez rozkousání, což pro trávení není úplně optimální. Vnitřnosti do psího jídelníčku zařazujte až během třetího týdne, začněte žaludky a srdíčky a později přidejte ledvinky a játra. S kostmi začínejte opatrně. V prvních čtyřech týdnech je raděj vynechejte. Je nutné, aby se trávicí ústrojí psa nejprve zvyklo na nový druh potravy. Zvlášť u psů, kteří byli dlouhodobě krmeni granulemi, totiž postupně vymizel tzv. jehlový reflex. (žaludek i střevo masožravců má silně vyvinutou podslizniční svalovinu. Při průchodu ostrého předmětu nebo kosti se smrští a předmět obrátí tak, aby šel tupým koncem). Jenže pokud se pes v průběhu dvou let nedostane ke štěpným kostem, tento obranný reflex vymizí. Proto zpočátku dávejte psovi pouze syrové měkké kosti (kuřecí křídla a skelety, nejlépe nasekané na menší kusy. Případně je můžete i umlít v domácím robotu). Velikost kostí opět postupně zvětšujte, aby je pes musel kousat. Samostatnou kapitolou je zelenina. Zpočátku ji opět krájejte na malé kousky, případně ji můžete i umixovat. Je vhodné ji krátce spařit, čímž bude pro psa lépe stravitelná. V prvních týdnech se vyhněte nadýmavým druhům (zelí, kapusta, květák, brokolice atd.). Ideální pro začátek je strouhaná mrkev a petržel, či ledový a hlávkový salát. Z obilných příloh podávejte nejprve rýži, jáhly, kroupy nebo spařené ovesné vločky či vařené brambory. Těstoviny často způsobují průjem, takže je přidejte až během třetího týdne „barfování“. Již od začátku podávejte psovi také doplňky stravy (mořské řasy, kloubní výživu, panagamin, bylinky které pomohou k detoxikaci organismu atd.).

 

Zdroj: BARF, Krmení psa přirozenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladatelství Plot, 2011  (V knize nejdete mnoho informací, tipů a ukázek jídelníčků)