Z home office zpět do kanceláře? Přechod ovlivňuje i zvířata.

Ali Taylorová, vedoucí oddělení chování psů v neziskové organizaci Battersea, řekla: „Vzhledem k tomu, že si domácí mazlíčci zvykli na to, že jejich majitelé jsou doma 24 hodin denně, může být pro některé psy a kočky nepříjemné trávit více času o samotě. Zatímco psi častěji trpí separační úzkostí, pro kočky může být stresující i náhlá změna rutiny.“
Tipy, co dělat:
  • Když víte, že budete měnit pracovní režim, připravujte na to zvíře postupně. Natavte si budík na stejný čas, jako kdybyste normálně chodili do práce. Vstaňte a připravujte se jako před odchodem, aby si zvíře navyklo na ranní rutinu.
  • Jestliže v současné době pracujete z domova, je dobré začít pracovat v jiné místnosti nebo prostoru než odpočívá váš mazlíček.
  • Když jdete ke svému pracovnímu stolu, dejte svému psovi nebo kočce všechny hračky a pamlsky, které obvykle dáváte, když odcházíte z domu. Můžete zavést i osobní rituál, například zvíře pohladit a říct mu: „Teď musím pracovat, tak tu buď hodný“. Pokud jste dosud nevyužívali interaktivní hračky, je nyní ideální čas je vyzkoušet – například různé hlavolamy, kam schováte pamlsky. Lze je koupit, nebo je vyrobit. V případě domácí výroby dbejte na to, aby byla hračka bezpečná. Zvíře interaktivní hračky zabaví a kromě chutné odměny jim poskytnou i psychickou stimulaci.
  • Pomalu prodlužujte čas strávený o samotě a zvíře odměňujte za dobré chování. Postupujte pomalu, i kdyby to mělo znamenat, že nejdříve zavřete dveře jen na pár minut.
  • Než psa opustíte, dosyta ho vyvenčete a pohrajte si s ním, aby vybil energii. S kočkou si také pohrajte, můžete jí házet myšky nebo si hrát s udicí. Ujistěte se, že váš mazlíček má přístup k věcem, které ho o samotě zabaví, například naplněný Kong nebo tvrdé žvýkací hračky pro psa, míček na pamlsky pro kočku.
  • Posilujte sebevědomí zvířete odměnami za dobré chování a podporujte mentální stimulací, například tím, že ho budete učit nové triky.
  • Kočky si možná zvykly na to, že je někdo celý den doma pouští dovnitř a ven nebo že mají otevřené balkonové dveře. Náhlé omezení přístupu ven nebo na balkon pro ně může být stresující, proto je vhodné zvážit instalaci kočičích dvířek.
  • Zvažte i pořízení kamery, abyste mohli sledovat, co váš mazlíček dělá, když zůstane sám. Případné problémy pak lze lépe interpretovat.
  • Využít můžete také profesionální služby hlídání domácích mazlíčků. Psí chůva může psa vyvenčit a zajistí, aby mělo zvíře dostatek času na hraní, které potřebuje ke zmírnění stresu. Je to prevence destruktivního chování.
  • Pokud máte pocit, že jste již vyzkoušeli vše a zvíře odloučením trpí, možná budete muset využít pomoci trenéra nebo zvířecího psychologa.
Zdroj: organizace Battersea
Foto: pxfuel.com