26.05.12 Aktuality

Za zábavou jen se psem s „hudebním“ sluchem

Státní veterinární zpráva obdržela dopis, zda by nebylo možné vyzvat návštěvníky všech možných hudebních produkcí, kteří mají psy, aby je ušetřili nadměrného hluku…

 

Ano, je pravda, že pes má mnohem citlivější sluch než člověk. Ale… všechno má své ale. Pes jako živočich vyznávající zákony smečky, který respektuje jejího šéfa, „vydrží“ opravdu hodně. Není jistě dobré psí výdrž zneužívat, nicméně lze konstatovat, že pes zvyklý na hlučnou nebo hodně „hudební“ společnost prokazatelně netrpí. To mohou potvrdit návštěvníci různých open air festivalů či techno party. Na těchto akcích nejsou napadení lidí psy zaznamenávána.

Pes, který je zvyklý na takováto „srocení“, zpravidla nestrádá. Je totiž obdobně přizpůsobivý jako lidé, kteří se těchto zábav zúčastňují.

Když tedy varovat před stresem, tak ty majitele psů, kteří se k něčemu podobnému náhodně nachomýtnou. Pes nezvyklý hluku může opravdu zareagovat nečekaně a neúměrně. Může se snažit uniknout, může se zaběhnout a ve stresu by mohl někoho (i sebe) poranit. Je tedy třeba vždy dobře zvážit, kam se svým psem zamířit.

 

Josef Duben, tisk. mluvčí SVS, www.svscr.cz

 

Za redakci dodáváme, že přece jen by měl být každý páníček psa ohleduplný a respektovat potřeby svého zvířecího kamaráda. Pro jeho citlivý sluch je jistě vhodnější, když mu seženete hlídání (samozřejmě nejlépe u někoho, koho dobře zná a má ho rád). Pes si užije nové prostředí vy se na akci bez starostí pobavíte.

A jaký máte názor vy?