12.11.13 Aktuality

„Zachránit“ může být nebezpečné

Někomu může přijít varování před vzteklinou jako přehnané, vždyť v ČR s touto člověku nebezpečnou nákazou nemáme od roku 2002 problém. A od roku 2004 jsme dokonce uznáni za zemi prostou vztekliny...

Jenže právě proto je třeba být obezřetný (při kontaktu se zvířaty) v zemích, kde se vzteklina stále vyskytuje. Navíc se v posledních týdnech v Rumunsku hovoří o nutnosti razantně omezit počty toulavých psů. Někteří lidé se jim snaží v dobré víře pomoci, rádi by odchytnuté psy zachránili před smrtí a odvezli je.

Je však nutné si uvědomit, že právě v Rumunsku jsou stále hlášeny desítky ohnisek vztekliny, a to jak u volně žijících, tak i domácích zvířat. Nákazová situace zde není dobrá. Případný dovoz zvířete znamená velké riziko zavlečení vztekliny nejen do ČR, ale i do ostatních zemí. A toto ohrožení se týká jak psů a koček, tak i jiných zvířat a člověka!

Dobrá snaha pomoci může reálně způsobit velké problémy. Pro cestující do zemí, kde se vzteklina vyskytuje, je třeba opět připomenout důležité opatření - vyvarovat se kontaktu s toulavými psy, ale i kočkami. Kdo cestuje se psem, kočkou či fretkou za hranice, dobře ví, že musí mít svá zvířata očkovaná proti vzteklině, což ostatně musí být uvedeno v jejich pasu.

A ještě obecné varování: vzteklina je neléčitelné onemocnění i u lidí. Pokousaný člověk by měl co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, protože virus se šíří v nervových vláknech, která nejsou přístupná pro imunitní systém. Proto nevznikají protilátky a onemocnění nejde spolehlivě diagnostikovat před nástupem klinických příznaků. Po jejich nástupu však již není pomoci a onemocnění končí vždy smrtí a to jak u psa, tak i u člověka. A v Rumunsku měli v nedávné době bohužel i tyto tragické případy u dospělých i dětí. A pokud si někdo myslí, že pozná "vzteklého" psa od pohledu, tak se bohužel mýlí. A nejhorší je, že virus je vylučován slinami 3–4 dny před propuknutím klinických příznaků. To znamená, že pokud člověka pokouše pes, který vypadá úplně zdravě, tak i toto zvíře může v době pokousání již vylučovat virus a člověka nakazit. Takže pozor na toulavé psy a na manipulaci s nimi! A pokud hrozí riziko takového kontaktu, tak lze doporučit vakcinaci. Dnes je již bezbolestná.

Obdobná rizika jako ve zmíněném Rumunsku jsou v Bulharsku, Řecku, Turecku, Egyptě, Polsku, Maďarsku. O Africe a Asii ani nemluvě.

Text: Josef Duben, www.svscr.cz