23.04.13 Život se psem

Zajímavosti – psi u královského dvora

 

Psi byli odjakživa nejlepšími přáteli člověka. A netýkalo se to pouze obyčejných lidí, své privilegované místo měli také u královského dvora. Byli dokonce pohřbíváni společně se svým majitelem do rodových hrobek.

Pár historických střípků:

Pilnius Starší ve svém díle Historie Přírody, které bylo zveřejněno kolem roku 77 n. l., uvádí, že jeden africký kmen měl za krále psa. „Poddaní“ si královské rozkazy vykládali z jeho pohybů.

Královna Fu Chao z čínské dynastie Šang byla pohřbena v lakované rakvi nad jámou, která obsahovala ostatky šesti psů. Hrobka pochází z doby kolem roku 1250 př. n. l.

V hrobce jednoho čínského šlechtice z roku 430 př. n. l.v dnešní provincii Chu-pei se našel pes uložený ve své vlastní rakvi.

Císařovna vdova Cch´-si (1835-1908) z čínské dynastie Man-čchu dohlížela na šlechtění palácových psů (byli mezi nimi pekinézové, shi-tzu a mopsi). Psala o nich dokonce i básně.

Francouzská královna Marie Antoinetta milovala roztomilé papillony. Měla také mopse. V roce 1793 údajně přicházela ke gilotině se svým oblíbeným pejskem v náručí.

Francouzská císařovna Josefína měla oblíbeného mopse jménem Fortuné, který podle legendy o svatební noci pokousal jejího manžela Napoleona Bonaparta. Během jejího věznění před sňatkem v roce 1794, byl pes jediným návštěvníkem, kterého směla přijímat. Údajně dokonce pod jeho obojkem posílala vzkazy rodině.

Když roku 1536 čekala Annu Boleynovou, druhou manželku nechvalně proslulého anglického krále Jindřicha VII., poprava, požádala, jestli by s ní do poslední chvíle mohl být její pes – chrt Urian, aby jí poskytl útěchu.

Skotská královna Marie Stuartovna byla v londýnském Toweru, jako vězenkyně anglické královny Alžběty I., zavřená se svými psy. Když ji roku 1587 vedli na popraviště, jeden z jejích psů ji doprovázel, ukrytý pod dlouhou sukní. Po popravě pak odmítl opustit její mrtvé tělo.

Britská královna Viktorie požádala, aby s ní na smrtelném loži v roce 1901 mohl být její milovaný pomořanský špic Turi. Oblíbeným psem Viktoriina nástupce Eduarda VII. byl zase drsnosrstý foxteriér Caesar, který se pak zúčastnil králova pohřebního průvodu.

Současná britská královna Alžběta II. Bývá často k vidění obklopená smečkou svých psů plemene velškorgi. Roku 1944 dostala k 18. narozeninám fenku velškorgiho pembroke, která se jemnovala Susan. Od té doby měla přes 30 psů tohoto plemene. Mnozí z nich byli právě potomky fenky Susan.

 

Zdroj: Úžasní psi, fakta a zajímavosti, O´Meara Ryan, Metafora