17.09.11 Život se psem

Zajímavosti o psech

Věděli jste, že…

 

Psi dokáží zachytit milionkrát slabší pach než člověk? Jejich čich je nejlepší, když se rychle pohybují, což je pravděpodobně i důvod, proč tolik psů tak rádo vystrkuje hlavu z okénka při jízdě autem. Nerozhlížejí se po krajině, ale vnímají její pach.

 

V důsledku druhé světové války poškodil původ německého ovčáka popularitu tohoto plemene, takže se těmto psům začalo říkat alsaský ovčák (Alsasko – region Francie) nebo prostě jen ovčák? Později se však chovatelé k původnímu názvu vrátili.

 

Greyhound může dosáhnout rychlosti až 72 km/h?

 

Žádný pes není stoprocentně hypoalergenní? Existují plemena, z jejichž kůže odpadává méně odumřelých částic, které jsou skutečnými původci alergií. Jaká plemena to jsou? Naháči, bedlingtonský teriér, bišonek, irský vodní španěl, kerry blue teriér, maltézský pinč, pudl, portugalský vodní pes, knírač, irský jemnosrstý pšeničný teriér

 

Prapředky psa lze vystopovat až do doby před 60 miliony let? Už v té době žil tvor zvaný miacis, který lezl po stromech, podobal se lasici a údajně ně něm byly patrné první vlastnosti masožravce.Byl to společný prapředek kočkovitých i psovitých šelem. V době před 15 miliony let se objevil tvor zvaný tomarctus, což bylo vlku podobné zvíře žijící ve smečkách. Z něj se pak zřejmě vyvinul rod Canis, do něhož patří šakali, kojoti a vlci – poslední předci psa.

 

Čistokrevným nazýváme psa, jehož oba rodiče jsou stejného plemene? Kříženec se zpravidla říká psovi, jehož rodiče jsou každý z jiného, avšak uznávaného plemene. Pes smíšené rasy – čili voříšek – má předky ze dvou či více různých plemen, nebo jeho genetický původ vůbec není znám. Mezidruhový kříženec je výsledkem páření dvou zvířat různých druhů (např. psa s vlkem).

 

O tom, kolik zdravých štěňat může fena donosit, rozhoduje stavba a velikost těla různých plemen? V průměrném vrhu bývá šest štěňat, přestože se tento počet může dost lišit, protože hodně záleží na konkrétním plemenu. Čivavy mívají jedno až čtyři štěňata, zatímco zlatý retrívr může mít až 14 štěňat v jednom vrhu (psí rekordy se pohybují okolo 20 přeživších štěňat).

 

Podobně jako většina savců mají psi dichromatické vidění? To znamená, že jejich vnímání barev odpovídá tomu, jak je vidí barvoslepý člověk nerozlišující červenou od zelené.

 

Odhaduje se, že na světe je více než 400 různých plemen?

 

Nejstarším psem v historii byl Bluey – australský honácký pes z Rochesteru v Austrálii? Bluey opustil tento svět v r. 1939 ve věku úctyhodných 29 let.

 

U některých plemen se v průběhu šlechtění jisté fyzické rysy zvýraznily natolik, že feny už téměř nemohou bez pomoci rodit štěňata? Jedná se například o anglického buldoka. Porody bývají o většinou řešeny císařským řezem. Příčinou ztížených porodů je úzká pánev feny a velké hlavičky štěňat.

 

Ačkoliv většina psů miluje čokoládu, může být její podávání pro psa velmi nebezpečné? Více se dočtete zde.

 

Psi jako pozůstatek z dob, kdy si v divočině museli ušlapat trávu, před ulehnutím hrabou nohama a pak se zatočí dokolečka?

 

Třebaže většina psů dovede plavat, pro některá plemena je to vzhledem ke stavbě jejich těl mimořádně obtížné? Na příklad u basetů a buldočků, kteří mají těžkou hlavu a krátké nohy, to představuje obdivuhodný sportovní výkon.

 

Rekord z r. 1989 o nejtěžšího psa světa drží pes Alcama Zorba of La-Susa z Londýna? Pes vážil 156 kg, v kohoutku měřil 94 cm a na délku od čenichu ke konečku ocasu 251 cm. Jeho rekord platí i po jeho smrti. Guinessova kniha rekordů ale už informace o nejtěžších nebo nejlehčích psech neuvádí, neboť snaha o dosažení rekordních výsledků podněcovala lidi k tomu, aby zvířata buď překrmovali, nebo trápili hladem.

 

Psi regulují tělesnou teplotu jinak než lidé? Zatímco my se potíme nebo máme husí kůži, psům k regulaci tělesné teploty slouží dýchání s vyplazeným jazykem. Tím se odvádí přebytečné místo z nejteplejšího místa těla. Ve skutečnosti je to mnohem účinnější než lidské pocení. Psi se mohou potit jen na tlapkách, kde mají potní žlázy.

 

Psi plemene basenji vůbec neštěkají? Někteří ale v rozrušení vydávají zvuky připomínající jódlování.

 

Vrtěti psem se říká, chcete-li vyjádřit, že je do popředí kladeno něco nepodstatného a to podstatné je záměrně přehlíženo? Místo aby pes vrtěl ocasem, vrtí ocas psem. Toto rčení se dostalo i do názvu stejnojmenného filmu s Dustinem Hoffmanem a Robertem De Nirem.

 

Lopatky psů nejsou spojeny se zbytkem kostry? Psi nemají klíční kosti, což jim umožňuje zvýšenou pružnost a protáhnutí délky kroku.

 

Psi při močení zvedají nožičku, aby údajně ostatní psi nabyli dojmu, že značku zanechal větší pes než oni? Nevykastrovaný pes značkuje svoje teritorium zhruba 10krát častěji než kastrovaný.

 

Podle statistik je nejoblíbenějším psem na světě labradorský a zlatý retrívr?

 

Zdroj: Ryan O´Meara, Úžasní psi, Metafora, 2011