Domácím mazlíčkům chceme občas přilepšit nějakou pochoutkou ze svého talíře. Některé potraviny v menší míře nevadí, jiné by měly být tabu.
Odborníci z Centra pro kontrolu otrav zvířat (ASPCA Animal Poison Control Center) sestavili praktický seznam nejtoxičtějších potravin, kterými byste neměli krmit svého domácího mazlíčka. Pokud máte podezření, že vaše zvíře snědlo některou z následujících potravin, poznamenejte si množství a kontaktujte veterinárního lékaře.
Alkohol
Alkoholické nápoje mohou způsobit průjem a zvracení, zhoršení koordinace, poruchu centrální nervové soustavy, potíže s dýcháním, třes, kóma a dokonce i smrt. Za žádných okolností by zvířeti neměl být podáván žádný alkohol.
Avokádo
Avokádo obsahuje pro zvířata toxický persin, který způsobuje zvracení a průjem.
Cibule, česnek, pažitka
Tato zelenina a bylinky mohou způsobit podráždění zažívacího traktu a mohou vést k poškození červených krvinek a anémii. Ačkoli jsou kočky náchylnější, psi jsou při konzumaci velkého množství těchto potravin také ohroženi.
Citrusy
Pozření většího množství citrusů může způsobit podráždění. Konzumace menšího množství citrusových plodů pravděpodobně nepředstavuje větší problém než drobné žaludeční potíže.
Čokoláda, káva a kofein
Všechny tyto výrobky obsahují látky zvané methylxantiny. Při požití domácími zvířaty mohou způsobit zvracení a průjem, dušení, nadměrnou žízeň a močení, hyperaktivitu, abnormální srdeční rytmus, třes, záchvaty a dokonce smrt (samozřejmě záleží na pozřené dávce). Čím tmavší čokoláda je, tím je nebezpečnější.
Hroznové víno a rozinky
Hroznové víno či rozinky mohou u zvířat vyvolat selhání ledvin, které je mnohdy smrtelné. Otrava záleží na citlivosti jedince a na jeho genetické výbavě. Přestože toxická látka není známa, je lepší se krmení hrozny a rozinkami vyhnout. Podle Veterinární toxikologická databáze Vettox se ne všichni psi rozinkami otráví. Nicméně pro citlivé jedince (a zatím neumíme určit, kteří to jsou) je požití nebezpečné, protože vede k rychlému selhání ledvin a velmi často také k úmrtí zvířete. Příznaky jsou žíznivost, zvracení, průjem, křeče, později slabé nebo úplně chybějící vylučování moči.
Kokos
Při požití malého množství je nepravděpodobné, že by kokosový ořech (a výrobky z něj) způsobil zvířeti nějaké vážné poškození. Dužina a mléko čerstvých kokosů ale obsahují oleje, které mohou způsobit žaludeční potíže, řídkou stolici a průjem. Z tohoto důvodu se neodporučuje ve větším množství. Kokosová voda má vysoký obsah draslíku a neměla by být zvířeti podávána.
Kynuté těsto
Kynuté těsto způsobuje tvorbu plynu v trávicím ústrojí vašeho mazlíčka a bolestivě a nebezpečně nafukuje střeva a žaludek. Navíc díky činnosti kvasinek a cukru uvolňuje etanol a zvířeti tak hrozí otrava alkoholem.
Makadamové ořechy
Makadamové ořechy mohou u vašeho mazlíčka způsobit slabost, zvracení, třes a hypertermii. Příznaky se obvykle objeví do 12 hodin po požití a mohou trvat přibližně 24 až 48 hodin.
Mléko a mléčné výrobky
I když mléčné výrobky samozřejmě nejsou toxické, některá zvířata je špatně tráví. Protože nemají dostatečné množství laktázy (enzymu, který štěpí laktózu v mléce), mléko a další mléčné výrobky jim způsobují průjem nebo jiné zažívací potíže. Pro některá zvířata všek mohou představovat chutnou svačinku (samozřejmě výrobky bílé, bez přidaných cukrů a příchutí).
Sůl a slané pochutiny
Velké množství soli může u domácích zvířat vyvolat nadměrnou žízeň a s tím související nadměrné močení, nebo dokonce otravu ionty sodíku. Mezi příznaky otravy patří zvracení, průjem, třes, zvýšená tělesná teplota, záchvaty. Proto se vyhýbejte podávání slaných pochutin, jako jsou slané brambůrky, preclíky apod.
Xylitol
Xylitol se používá jako sladidlo v mnoha výrobcích (žvýkačky, bonbony, cukrovinky, zubní pasty). U zvířat stimuluje slinivku, ta do krve vyloučí velké množství inzulínu, což následně vyvolá prudký pokles koncentrace krevního cukru. Otrava nastupuje v průběhu několika málo minut a symptomy jsou slabost, porucha koordinace, kolaps, někdy křeče. Během několika dní se mohou objevit zvýšené jaterní enzymy a jaterní selhání. Vettox radí, že první pomocí je, pokud je zvíře při vědomí, vyvolat zvracení a následně podat aktivní uhlí, ale to jen několik minut po pozření, látka se rychle vstřebává. Dále je možno podat několik kostek cukru nebo stříkačkou vpravit do tlamy cukerný roztok.
Zdroje: aspca.org, Vettox
Foto: Pexels.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.