28.12.12 Život se psem

Základní instinkty

Věděli jste, že psí chování ovlivňují především tři základní síly. Jaké to jsou?

 

Instinkt smečky

Tento pud vede psa k sounáležitosti s dalšími psy a samozřejmě také s lidmi. Můžete si všimnout, že jedinci, kteří mají silný smečkový pud, často štěkají nebo vyjí, když zůstanou sami. Velmi rádi si hrají, líbí se jim fyzický kontakt, drbání a česání srsti.

 

Lovecký instinkt

Touha po kořisti se neprojevuje jen u loveckých psů, ale i o obyčejných voříšků. Psi pod loveckým pudem pronásledují vše, co se hýbe, jdou po stopě, nebo se vrhají na hračky a míčky.

 

Obranný instinkt

Projev pudu sebezáchovy a přežití se projevuje dvěma způsoby: bojem, nebo útěkem. Bojové chování psa je důkazem jeho sebedůvěry a obranného naladění. Vykazují je také psi, kteří hlídají své teritorium, svou lidskou smečku a také třeba hračky, které považují za své vlastnictví a jsou připraveni za ně bojovat. Mnohdy se jedná o jedince, kteří snesou, když se jich někdo dotýká nebo je češe, ale žádný velký požitek jim to nepřináší. Samozřejmě existují i „mazlící výjimky“. Jestliže pes utíká, je to jiný projev obranného chování – demonstruje tím nedostatek sebedůvěry. Jedním z projevů je i to, když se pes v nové situaci, která mu je nepříjemná nebo se jí bojí, schovává za pána. V odloučení většinou trpí. Tito psi se chovají převážně submisivně. Pokud jsou za něco káráni, mohou se u toho i pomočit. Jestliže jsou však zahnáni do kouta, mohou i kousnout.

 

Zdroj: Ryan O´Meara, Úžasní psi, Metafora, 2011