Pořídili jste si štěně a začínáte s výchovou a výcvikem? Vsaďte na pozitivní motivaci. Pes po splnění povelu dostane odměnu. Může jít o hračku, pohlazení a nejčastěji pak o pamlsek. Když si povely dostatečně osvojí, zvládá na ně lépe reagovat v krizových situacích.
1. Kromě slov používejte i gesta
Základní povely a chování musíte psa učit již od štěněte. Udělejte si z tréninku zábavnou hru pro vás oba. Psa odměňujte a nezapomeňte doplňovat povely pro psa rukou. Slovní povel spojený s gestem je praktičtější a pes se naučí reagovat na oba.
2. Přivolání je alfa a omega
Přivolání je naprosto základní povel, který by se každé štěně mělo naučit jako první nebo jeden z prvních. Pracujte s tím, co vašeho psa motivuje. Většina štěňat bude svého nového páníčka následovat jako stín, ale jen na tento fakt určitě nespoléhejte. Motivujte psa hračkou nebo pamlskem, rozhodně odměnou nešetřete.
3. Začínejte v klidném prostředí
Motivujte psa tónem hlasu. Většina psů také zpozorní, když uslyší váš veselý a nadšený hlas, který můžete spojit s mazlením, hrou nebo pamlskem. Pes pak přiběhne v očekávání pozitivní interakce nebo nějaké dobroty. Samotný povel začněte nejdříve trénovat v klidném prostředí, aby psa nic nerušilo a snadněji pochopil, co po něm chcete.
4. Volte zdravé pamlsky a „nepřekrmujte“
Aby se ale předešlo přejedení pejska nebo nárůstu váhy, tak pamlsky nalámejte na menší kousky. Volte zdravé pamlsky. „Ty by neměly obsahovat žádné přidané konzervační látky či umělá barviva. Volte ty, které nejsou tučné ani sladké. Dále je důležité přizpůsobit množství pamlsků velikosti psa, jeho věku a aktivitě. Pamlsky by měly být zařazeny do výcviku jako odměna za správné chování nebo splnění povelů, přičemž by měly tvořit malý podíl v rámci jídelníčku psa,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.
Foto: pexels.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.