22.04.07 Plemena

Zlatý retriever

Historie:

Zlatý, nebo chcete-li Golden retriever je poměrně mladé plemeno, které vzniklo pravděpodobně křížením ruských honičů, bladhoundů, černých rybářských psů z Newfoundland a také tzv. Wavy coated retieverů v Anglii.

Chovatelem prvních psů tohoto plemene byl sir Dudley Marjoribank ( lord Tweedmouth ), který připustil žlutého psa s „vlnitou“ srstí s fenou dnes již neexistujícího tweedského vodního španěla. Z tohoto spojení vzešla čtyři štěňata. Z vrhu byly fena „Cowslip“ a její potomci připoustěni s dalšími výše vypsanými rasami. Plemeno bylo v Anglii uznáno roku 1913. V průběhu první a druhé světové války zaznamenává plemeno pokles, avšak po jejich konci se počet příznivců tohoto plemene opět zvyšuje. Dnes je to oblíbené plemeno, které si stále udržuje svou popularitu jak na starém kontinentu tak i v Americe. V České republice se plemeno zlatého retrievera chová od roku 1981 a spolu s labradosrkým retrieverem patří k nejrošířenějším formám retrieverů v ČR.

Využití a povaha:

Jeho povaha je vyrovnaná a přátelská. Je to pes učenlivý s laskavým výrazem,chápavý, proto je často využíván jako záchranářský, slepecký či lavinový pes. Představuje ideální spojení sportovního a rodinného psa vhoného k dětem. Často boduje na soutěžích poslušnosti díky své učenlivosti. Díky svému dobrému čichu je také využíván při lovu kachen a drobné zvěře. Jeho vynikající nos, jeho ohromná chuť do práce ve vodě z něj dělají prvotřídního loveckého psa. Perfektně se snáší s ostatními psy. Není vhodný jako hlídač. Díky své přátelské povaze by zloděje spíše přivítal než odstrašil, či snad dokonce zahnal. Společenskost je jeho hlavní předností.

Vzhled:

Barva srsti je jak napovídá název – zlatá, avšak můžeme se setkat i s jedinci barvy krémové, nikoli však červené. Několik bílých chlupů na hrudi je podle standardu přípustných. Oči mají mít tmavou barvu a laskavý výraz. Jde o velké plemeno, které má cca 60 cm v kohoutku s hmotností kolem 30 kg

Péče:

Je vhodný jak do bytu, tak i do venkovního kotce, avšak jeho srst je třeba stále udržovat a dopřát mu dostatek pohybu.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Artesia Bohemica