06.01.10 Plemena

ZLATÝ RETRÍVR

GOLDEN RETRIEVER

 

Zlatý retrívr je okouzlující pes. Jeho oddaně milující povaha z něj učinila jednoho z nejpopulárnějších domácích mazlíčků. Díky tomu se ale někdy dostane do rukou nezkušených chovatelů, kteří si ne vždy uvědomují svou zodpovědnost při péči o jedince skutečně zdravé linie psů. Chcete-li si pořídit retrívra, ale i všechna další čistokrevná plemena, obraťte se na renomované chovatele a dbejte jejich rad a doporučení.

 

Původ plemene

Do roku 1959 se obecně věřilo, že zlatí retrívři pocházejí z ruských cirkusových psů. Jedna pověst totiž tvrdí, že předky zlatého retrívra tvořil pár žlutých psů působících v ruském cirkuse, které údajně Lord Tweedmouth koupil a zkřížil z bladhoundem, aby byli o trochu menší.

Naštěstí první lord Tweedmouth, který opravdu stál u kolébky tohoto plemene, metodicky vedl plemennou knihu a zaznamenával všechny potřebné údaje původu plemene. Paní Elma Stonexová strávila deset let zkoumáním těchto záznamů a v roce 1959 oznámili šestý lord Ilchester a paní Stonexová skutečné údaje anglickému Kennel Clubu, kde byly oficiálně ověřeny a znovu zaznamenány úředníky klubu v Clarges Street v Londýně. Potvrdilo se, že roku 1865 získal první lord Tweedmouth žlutého dlouhosrstého retrívra jménem Nous od ševce v Brightonu, který jej dostal od myslivce Lorda Chichestra, dovezl ho do Guisachanu, kde jej spářil s tweedským vodním španělem po Lady Kirk on the Tweed. Kladl si za cíl vyšlechtit vzhledově pěkného psa s dobrými loveckými vlastnostmi. To se skutečně podařilo a z tohoto spojení, z guisachanského chovu, tedy pocházejí všichni dnešní zlatí retrívři.

Roku 1868 se narodila první štěňata, a tak začala chovatelská snaha za pomoci liniové plemenitby, kterou Lord Tweedmouth využil jako jeden z prvních šlechtitelů. V chovu a šlechtění zlatých retrívrů také pokračovali vikomt Harcout, který byl prvním vystavovatelem tohoto plemene, a paní Charlesworthová.
Plemeno žlutých retrívrů bylo uznáno roku 1903 v Kennel klubu. Roku 1913 byl založen Klub zlatých nebo žlutých retrívrů. Jméno zlatý retrívr bylo oficiálně přijato až roku 1920, předtím se mohl používat přívlastek žlutý nebo zlatý.

Od třicátých let 20.století se chov zlatého retrívra začal rozšiřovat i do ostatních zemí světa.

 

Vzhled

Jedná se o středně velkého loveckého psa, jehož tělo je vyvážené a souměrné. Má dostatečně hluboký hrudník, rovné přední končetiny, svalnaté zadní končetiny a silný ocas. Tlapky jsou okrouhlé, tzv. „kočičí“. Krok má volný a dlouhý, bez náznaku kolísání.

Jeho dobrosrdečný výraz tvoří široká lebka a kulaté hnědé oči s né příliš dlouhým čenichem. Čenich je černý, ale ke stáří nebo při dlouhé zimě mění barvu na růžovou. Uši, které pomáhají dokreslit výraz inteligentního a chápavého psa, jsou svěšené a posazené ve výšce očí.
Srst je hladká, lehce zvlněná, s hustou nepromokavou podsadou. Zbarvení srsti se pohybuje od krémové až po zlatavě rudou. Na evropských výstavách se upřednostňují světle zlatě a krémově zbarvení psi, nesmějí mít červené ani mahagonové zbarvení. Ve Spojených státech preferují syté a leskle zlaté až zlatě rudé zbarvení srsti.

Pro svou velikost mají retrívři sklon k dysplazii kyčelních kloubů, nadváze, zánětům střev a očí. Ve stáří často přicházejí o sluch.

 

Povaha

Zlatý retrívr je mimořádně přizpůsobivý a všestranný pes. Obecně má klidnou, pohodovou a přátelskou povahu a vyrovnaný temperament. Není nervozní ani nemá sklony k agresivitě, zároveň není bojácný. Je velmi živý a veselý, dokáže se snadno rychle přizpůsobit každodenním situacím i povinnostem, které jsou na něho kladeny. Dokáže se nadchnout pro mnohá zaměstnání, má velikou radost z pohybu a je velmi hravý. Rozpustilé hry ho baví i v pokročilém věku. Má dobrou vůli pomáhat a rád by se svému člověku zavděčil. Vyniká proto dokonalou chutí k poslušnosti a je velmi snadno ovladatelný. Je velmi vázán na člověka a miluje, když může být účasten všech aktivit svojí lidské smečky. Čím více je integrován do rodinného života, tím více je člověku oddán a rád se přizpůsobí jakémukoliv životnímu stylu. Ideální retrívr je zkrátka pozorný, mírný a nesmírně milý společník.

 

Služba, výcvik a lov

Byť je snadno ovladatelný, přesto musí být retrívr vycvičen, neboť jeho od narození přirozený lovecký smysl je potřeba uvést do správných kolejí. Hlavní úloha retrívra je aportování zvěře. Byl vyšlechtěn pro "práci po výstřelu", což znamená, že střelenou zvěř přináší svému pánovi. V první řadě je využíván při lovu kachen a drobné zvěře. Zlatý retriever má přirozené vlohy stát se ideálním loveckým psem, schopným lovit a přinášet zvěř i v nejhustším porostu. Jeho hustá nepromokavá srst mu poskytuje dokonalou ochranu. Rád vyhledává a přináší všechny možné předměty. Jeho jedinečné vlastnosti pro dohledání a přinášení zvěře, jeho vynikající nos a ohromná chuť do práce ve vodě z něj dělají prvotřídního loveckého psa.

Zlatý retrívr plní mnoho úloh ve službách lidské společnosti, ať už jako pracovní či společenský pes. Uplatňuje se vyhledávacích a záchranných družstvech, hledá oběti po zemětřesení a v lavinách, kdy jen pes je schopen najít ještě živé oběti. Zlatí retrívři jsou také výborní stopaři využívaní policií a armádou, zejména při hledání drog a výbušnin. Jsou skvělými průvodci nevidomých a nedoslýchavých či asistenčními psi pro jinak postižené. Neocenitelná je jejich pomoc při canisterapii.

Aby mohl všechny tyto úlohy mistrovsky zvládat, je třeba, aby byl snášenlivý s ostatními psy, zvířaty a také s lidmi. Každá forma agresivity, bázlivosti, sklon k bojovnosti a nervozita jsou naprosto nežádoucí. Díky své snadné ovladatelnosti se dá pro všechny úkoly snadno vycvičit. Tyto jeho vlastnosti udělaly z retrívra jednoho z nejoblíbenějších psích plemen na celém světě. Je schopen všestranného použití, pouze jako pes obranář by neobstál. K tomu mu chybí požadovaná ostrost.
Ideální hračka a pomůcka zároveň pro rodinného „goldena", je pešek (dummy).
S tímto, původně z Anglie pocházejícím,"lněným pytlíkem", který je k dostání v nejrůznějších hmotnostních variantách, lze dokonale simulovat loveckou práci a procvičovat tak přirozené vlohy retrívrů.


Jak a kde najít správného chovatele

Štěně bychom měli rozhodně vybírat u seriózního chovatele. Je třeba se vyvarovat překupníků nebo tzv. množitelů bezpapírových psů. Prvním předpokladem je, že chovatelé jsou členy klubu příslušného plemene. Doporučujeme navštívit několik různých stanic a porovnat jejich chovné feny a hlavně podmínky odchovu. Vždyť si vybíráte závazek zhruba na 15 let.

Dobrý chovatel se pozná zejména podle toho, že jeho chovní psi a štěňata jsou čistí a pěstění a jsou plni radosti ze života Starší psi, stejně jako štěňata, nepůsobí ostýchavým, uzavřeným dojmem, jsou přátelští a mají radost z kontaktu. Rozmezí jeho chovu leží v obytné i v neobytné části domu, nebo v jeho nejbližším okolí, aby získala štěňata bezprostřední a blízký kontakt s člověkem, štěňata neodcházejí od svého chovatele dříve než v 7–8 týdnech, jsou očkována a odčervena, chovatel podá velmi rád informace o zdravotním stavu svých psů (zejména na vyšetření na dysplazii kyčelních kloubů DKK a dysplazii loketního kloubu DLK), také o jejich povaze, výcviku a úspěších na výstavách a umožní na požádání nahlédnout do podkladů, papírů a výsledků vyšetření atd. měl by být schopen a ochoten věcně poradit, předat tipy týkající se péče, krmení, výchovy. Samozřejmě nabídne kdykoliv možnost pomoci, pokud by nastal jakýkoliv problém. Chovatel nikdy nenaléhá na koupi štěněte, naopak dobře se informuje na podmínky držení psa a ptá se po nich, rád udržuje stálý kontakt s majiteli i po prodeji štěněte.

 

Kde si psa nepořizujte!

Od chovatele, který dělá dojem, že se chce štěňat za každou cenu zbavit, a rychle hýbe s cenou směrem dolů. Od chovatele, který je zlý na mámu štěňat nebo dokonce i na štěňata a který nemá tolik času, kolik je v době impritingu, vtiskávání potřeb, důležité pro psa (toto neplatí u psů do služby, u kterých se nebude vyžadovat přátelský kontakt s lidmi) .

Pozor na "chudáčky"! Je vám líto bázlivých a bojácných štěňátek ? Tato štěňata budou vůči lidem bázlivá, chudáček štěňátko udělá při laickém výběru chudákem i páníčka.

Cena za nákup retrívra je ta nejnižší položka v životě psa, proto zde nešetřete.

Nenechte se také napálit, že je pes sedmé štěně z vrhu, proto nemá rodokmen.Sice ušetříte v začátku peníze, avšak pamatujte, že každé malé štěňátko je roztomilé. Brzy však vyroste a při nesprávném výběru vás může čekat nemilé překvapení, když vám z vytouženého retrívra vyroste obrovský čuvač s povahovými vlastnostmi dobrmana. Pořízením pejska s PP, průkazem původu, se takové nepříjemnosti vyhnete.

Průkaz původu je dokladem o tom, že předkové vašeho štěňátka splnili všechny podmínky chovnosti, mezi které patří nejen exteriér, ale především zdravotní prověření, zejména na DKK, také ověření povahy, obecně to, že z něho vyroste retrívr požadovaného standardu.

A hlavně v průkazu původu máte jméno chovatele, na kterého se můžete kdykoliv obrátit.

Mnoho lidí si toto plemeno vybere právě kvůli jeho úžasným povahovým vlastnostem, jako milého společníka, pomocníka a kamaráda pro děti, který se snese s ostatními psy i jinými domácími mazlíčky. Povaha retrívra se před zařazením do chovu ověřuje jednak samostatnou disciplínou "ověření povahy" v rámci OVVR (Ověření vlohových vlastností retrívrů), nutných k uchovnění a pak také na každé výstavě, které se retrívr musí minimálně dvakrát zúčastnit.

Velice důležité je zdravotní ověření nutné k uchovnění. Retrívr, stejně jako ostatní velká plemena psů, trpí dědičnými onemocněními kloubů, mezi které mimo jiné patří DKK a DLK.

V Čechách je zatím povinné jen vyšetření na DKK. Z chovu jsou vyloučeni jedinci se střední a těžkou dysplazií . I ten kdo chce pejska jen jako kamaráda na mazlení, chce mít pejska zdravého. Ani u štěňátka s průkazem původu není nikdy stoprocentní jistota, že se mu tato onemocnění vyhnou, ale tato rizika jsou u něj omezena na minimum.

 

Závěr

Průkaz původu vás k ničemu nezavazuje, jestli budete chodit na výstavy, nebo připravovat svého psa na zkoušky, je vaše záležitost. Průkaz původu vám však garantuje původ vašeho retrívra, to, že jeho předkové splnili exteriérové, povahové a zdravotní podmínky pro zařazení do chovu. Umožní Vám v případě zájmu účast na výstavách a loveckých i jiných zkouškách, dále můžete být členy klubů, které nabízejí další aktivity s retrívrem.(Klub chovatelů loveckých slídičů KCHLS – sekce retrívrů, www.retriver.cz, Retriever klub CZ www.retriever-klub.cz)

 

Text a foto: Pavel Míšek

Chovatelská stanice zlatých a labradorských retrívrů Artemis Gold

www.artemis-gold.cz