Zuby

Psi, ostatně jako všechna jiná zvířata, mají chrup přizpůsobený ke svému potravnímu režimu. Popis chrupu:Dospělý pes má celkem 42 zubů, štěně má celkem 28 zubů.

Psi, ostatně jako všechna jiná zvířata, mají chrup přizpůsobený ke svému potravnímu režimu.

Popis chrupu:Dospělý pes má celkem 42 zubů, štěně má celkem 28 zubů. Stejně jako všichni savci má i pes mléčné zuby. Zuby jsou různě opotřebovávány - záleží na potravě psa, rase psa a na péči o jeho chrup. Na každé polovině horní a dolní čelisti má uloženy tři řezáky, jeden špičák, čtyři třenové zuby a dvě stoličky v horní a dolní čelisti. Řezáky jsou malé a spolu se špičáky mají uchopovací funkci. Řezáky nazýváme klešťové, středové a krajové. Za špičáky jsou zuby třenové po nichž následují stoličky ( trháky). Trháky jsou pro psi jako nůžky a jsou nejdůležitějšími zuby u psů. Horní trháky a všechny stoličky mají tři rozbíhavé kořeny a proto jdou v případě potřeby velmi špatně vytáhnout. Když je morda zavřená, řezáky by měly stát proti sobě, horní by měli lehce překrývat dolní. Pokud má pes dolní čelist, která přesahuje před horní čelist, říkáme, že pejsek má předkus. Pokud je tomu naopak, má pes podkus.

Vývoj chrupu: Ve 21 dnu života se u štěňátek prořezají špičáky, ve 25-30 dni dojde k prořezání špičáků a třenových zubů, ve 4. měsíci dojde k výměně klešťových řezáků, ve 4. až 5. měsíci dojde k výměně středových a krajových řezáků, v 5. měsíci se vymění špičáky, v 6. měsíci dojde k výměně zubů třenových a prořezání stoliček a do sedmého měsíce života by měl být úplně uspořádán dospělý chrup. Od prvního do druhého roku by mělo dojít k usazení dolních klešťových řezáků, od druhého do třetího roku by mělo dojít k usazení dolních středových řezáků, od třetího do čtvrtého roku se usadí horní klešťové řezáky a do pátého roku by mělo dojít k usazení horních středových řezáků. Tímto je definitivně ukončen vývoj stálého chrupu u psa.

Péče o chrup: Je možné a u některých plemen je to přímo nutné, pejskům zuby čistit. Vše záleží na stravě a plemene psa. Zuby pejska se čistí v podstatě jako zuby člověka (stejná technika), můžete pejskovi zuby čistit klasickým kartáčkem na zuby a nebo pokud máte malé plemeno a klasický kartáček pro lidi by pro Vašeho mazlíčka byl velký, použijte k čištění kartáček, který požívají lidé, kteří mají fixní rovnátka. Je to kartáček s normální rukojetí, ale s jinou hlavičkou na čištění (malou, kulatou), který zakoupíte v každé lékárně. Pokud se rozhodnete Vašemu mazlíčkovi zoubky čistit, zajděte do zverimexu a zakupte pastu na čištění zubů zvířátek. Prodavači Vám jistě ochotně pomohou.

Text Veronika Hůlová