13.05.23 Život s kočkou

10 faktů o domácích kočkách

Ačkoli žádné dvě kočky nejsou povahově stejné, pochopení jejich základní biologie a chování vám může pomoci lépe porozumět vašemu domácímu mazlíčkovi. 

1. Kočky loví samy. Ve volné přírodě stráví lovem 6-8 hodin denně. Slyší vysoké frekvence, které vydávají malí hlodavci, a jejich vousky jsou velmi citlivé na vibrace, což jim pomáhá odhalit kořist.

2. Kočky jsou mrštné - mají pružné svaly a rychlé reflexy, které jim umožňují rychlý a ladný pohyb. Jsou zdatné v běhu, skocích, šplhání a nenápadném pronásledování kořisti.

3. Kočky mají vysoce vyvinuté smysly - dokáží vnímat vyšší frekvence zvuků než psi nebo lidé a mají vynikající čich. Co se týče zraku, vidí lépe než my ve tmě a za šera.

4. Kočky se dorozumívají různými způsoby - mručením, mňoukáním, vrčením, a syčením... Dorozumívají se také vizuálně pomocí řeči těla a vizuálních značek, jako jsou stopy po škrábání nebo značkování.

5. Kočky jsou nezávislé - kočky jsou samotářské, pokud jde o potravu, úkryt, péči o srst a obranu teritoria. Ale mohou být společenské a žít v kočičích smečkách, ale raději si vybírají své společníky samy.

6. Kočky jsou teritoriální - teritorium kočky je oblast, kterou brání, v případě potřeby i agresivně, proti jiným kočkám. K označení svého teritoria používají řadu metod, včetně škrábání, značkování močí i trusem. .

7. Kočky jsou masožravci - maso je důležitou součástí kočičího jídelníčku a bez živin obsažených v živočišné potravě nemohou přežít. Vybírejte proto kvalitní krmiva s vysokým podílem masa.

8. Kočky jsou čistotné – jejich drsný jazyk jim pomáhá se čistit. Ale dlouhosrstá plemena se neobejdou bez rozčesávání a péče člověka.

9. Kočky milují  spánek - domácí kočky spí 12-18 hodin denně. Spánek jim umožňuje regenerovat a načerpat energii, což je životně důležité pro predátora, který musí být připraven k lovu, kdykoli objeví kořist.

10. Kočky jsou hravé - jsou inteligentní a potřebují duševní i fyzickou stimulaci. Hra je pro ně důležitá, protože zlepšuje motorické dovednosti, poskytuje trénink mozku a podporuje sociální chování.

Foto: Pexels.com