03.08.14 Výživa

10 potravin, které kočce nikdy nedávejte

Který potravinám se při krmení obloukem vyhnout?


Čokoláda
Obsahuje theobromin, který je pro kočky toxický (a to i v malých dávkách). Stejně jako kofein. Jednotlivé druhy čokolády mají různý obsah theobrominu, nejvíce ho má hořká čokoláda. Více se o nebezpečné čokoládě dozvíte zde.

Cibule

Cibule v sobě obsahuje látky (disulfidy a sulfoxidy), které po požití u koček způsobují selhání červených krvinek a následně anémii (chudokrevnost). Pozor i na různá hotová jídla pro lidi s obsahem cibule v prášku.

Tepelně neupravené brambory a rajčata
I když je nepravděpodobné, že by je kočka snědla, je vhodné na nebezpečí upozornit. Kočkám by tyto potraviny způsobily poruchy trávicího traktu. Vařené brambory a rajčata ale nemají žádné toxické účinky.

Kravské mléko
Přestože je představa kočky pijící mléko v očích laické veřejnosti brána jako standardní situace, pravda je někde jinde. Většina dospělých koček by kravské mléko pít neměla. Neumějí totiž trávit laktózu (chybí jim potřebný enzym), která je v mléce obsažená. I když jim mléko moc chutná, může způsobit gastrointestinální bolesti a průjem. Kočkám „na přilepšenou“ však můžete podávat mléka pro kočky nebo speciálně upravená mléka bez laktózy. Ostatní mléčné výrobky, jako jogurt nebo přírodní sýry, většinou problémy nezpůsobují.

Kynuté těsto
Požití kynutého těsta může způsobit silné bolesti břicha. Procesem kynutí je totiž produkován plyn, který bolestivě nafukuje žaludek a střeva a může dojít dokonce až k jejich prasknutí. Činností kvasinek se rovněž uvolňuje ethanol a hrozí tak otrava alkoholem

Hroznové víno a rozinky
Hroznové víno a rozinky obsahují zatím neznámý toxin, který kočkám poškozuje ledviny. Nebezpečnější jsou rozinky, protože vysušením obsahují toxin v koncentrovanějším množství. Při jejich větší konzumaci může dojít k selhání ledvin, zvracení a průjmu.


Kofein a alkohol
I když je každému jasné, že alkohol nebo káva do kočičí misky nepatří, přece jen na riziko upozorňujeme, protože zvědavá kočka někdy ochutná i věci, které pro ni mohou být nebezpečné. Jedno malé pivo, sklenička vína či malý panák tvrdého alkoholu obsahují dost etanolu, aby způsobili kočce smrtelnou otravu. Jak již bylo zmíněno, otrava ethanolem může nastat i po i po konzumaci kynutého těsta

Česnek a pažitka
Stejně jako cibule, může i česnek a pažitka způsobit chudokrevnost a zažívací potíže. V malých množstvích pažitka nevadí. Přestože nemusí způsobit problémy, nenechte vaši kočku pást se na truhlíku s pažitkou a raději jí vypěstujte speciální kočičí trávu.


Xylitol
Xylitol je umělé sladidlo které najdete v různých bonbonech, žvýkačkách a limonádach. Zvyšuje množství inzulinu v těle a tím snižuje hladinu krevní glukózy, což může vést až k hypoglykemickému šoku. Také může poškodit játra.

Makadamové ořechy

Obsahují dosud nezjištěný toxin, který poškozuje trávicí a nervový systém a svaly.