Každá fáze prohlídky u veterináře může být pro kočku stresující, od umístění do přepravky až po prohlídku na vyšetřovacím stole. Kočky bohužel nechápou, že je to důležité pro jejich zdraví. Co dělat, aby návštěva veteriny proběhla v pohodě?
Některé kočky zvládají návštěvy veterináře v relativním klidu, jiné panikaří. Majitelé bojácných koček mohou považovat návštěvu veterináře za takové utrpení, že ji dlouho odkládají. Avšak je nezbytné, aby kočky absolvovaly prohlídku alespoň jednou ročně, aby bylo možné včas odhalit případné zdravotní problémy.
Existuje řada příznaků stresu, i když ne vždy jsou zřejmé. Naučte se, jak rozpoznat stres u koček, a vyzkoušejte tyto tipy:
Objednejte se na klidnou dobu
Veterináři mohou být zaneprázdněni v každou denní dobu, ale pokud je vaše kočka z návštěv obzvláště stresovaná, objednejte se na dobu, kdy je tam méně lidí a zvířat. Prázdná čekárna bude pro vaši kočku méně zatěžující.
Najděte si veterináře s čekárnou určenou pouze pro kočky
Pokuste se najít nedalekého veterináře, abyste omezili dobu cesty. Možná se vám podaří najít i veterináře, který nabízí čekárnu pouze pro kočky. Vyhledejte ordinace, které mají akreditaci Mezinárodní společnosti kočičí medicíny (ISFM) Cat Friendly Clinic.
Zvykejte kočku na přepravku
Ujistěte se, že máte vhodnou přepravku, která je dostatečně velká, aby si v ní kočka mohla lehnout. Také musí být dobře větraná. Pokud se kočka přepravky bojí, zkuste ji nechat několik dní otevřenou doma v obýváku, aby si na ni mohla zvyknout a prozkoumat ji podle svých představ.
Použijte feromonový sprej
Aby se vaše kočka cítila v přepravce bezpečněji a klidněji, umístěte do přepravky její nevypranou deku, která jí bude povědomě vonět. Můžete ji nastříkat feromonovým sprejem, například Feliway, alespoň 15 minut před tím, než budete odcházet z domova.
Nekrmte kočku těsně před kontrolou
Abyste předešli zvracení nebo pomočení či pokálení kočky v přepravce, omezte několik hodin před cestou množství potravy (pokud vám veterinář neřekl jinak). Pokud se přece jen stane nějaká nehoda, vezměte si s sebou náhradní deku, abyste ji mohli na cestu domů vyměnit.
Přikrývejte přepravku
Když je kočka uvnitř, můžete ji lehce přikrýt prostěradlem nebo ručníkem, aby byla v klidu. Zároveň ale zajistěte dostatečné větrání.
Zůstaňte klidní
Pokud zůstanete sami klidní, pomůže to i vaší kočce. Jedete-li k veterináři autem, nepouštějte hudbu ani nemluvte nahlas a jeďte co nejplynuleji. Jdete-li pěšky nebo jedete veřejnou dopravou, snažte se vyhnout rušným a hlučným místům.
Pozor na přehřátí
Pokud můžete, vyhněte se cestování v nejteplejší části dne. Jestliže cestujete autem, teploty uvnitř mohou být v horkých dnech nebezpečně vysoké. Nikdy proto kočku nenechávejte v zavřeném autě na slunci.
Počkejte venku/v autě až do schůzky
Pokud by pro vaši kočku mohla být čekárna u veterináře stresující (např. plná psů), zavolejte na recepci, že počkáte v autě. A požádejte je, aby vás zavolali, až bude veterinář připraven vás přijmout.
Po příchodu domů nechte kočku odpočívat
Po návratu od veterináře nechte kočku vystoupit z přepravky vlastním tempem a nechte ji o samotě, aby se uklidnila. Po zbytek dne se snažte vyhýbat všemu, co by ji mohlo stresovat, například hluku nebo přítomnosti mnoha lidí, protože tím by se stres, který prožila, ještě prohloubil.
Zdroj: britská organizace Cats Protection, www.cats.org.uk
Foto: pxfuel
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.