27.12.21 Život s kočkou

10 tipů pro šťastný život vaší kočky

Pořízením kočičího mazlíčka si můžete být jistí, že máte o zábavu postaráno. Budete si hrát, společné odpočívat na gauči, můžete dokonce chodit ven...  Co dělat, aby vaše kočka byla šťastná a prožila dlouhý a spokojený život?

1. Hlaďte ji
Většina koček miluje, když je hladíte. Rády se mazlí, vrní a dokážou si vynutit vaši pozornost. Ale pozor: každá kočka je jiná! Jedna může chtít, abyste ji hladili po celém těle, pro jinou je břicho zakázanou zónou. Proto ji hlaďte jen tam, kde se jí to líbí a zapomeňte na vynucené mazlaní. Když budete kočku mazlit jen tak dloho, jak je jí to příjemné, posílí to váš vztah.

2. Myslete na bezpečnost
Bezpečnost je velmi důležitá jak pro kočky venkovní, tak bytové. Samozřejmostí by mělo být pravidelné očkování a odčervení, ošetření proti blechám a klíšťatům. U venkovních koček je vhodné i čipování a registrace zvířete. Pokud kočku pouštíte ven, vždy riskujete, že ji srazí auto nebo pokouše pes. Je proto na vašem zvážení, zda ji raději neposkytnout jen bezpečný život uvnitř domu, zvlášť pokud bydlíte v blízkosti frekventované komunikace. 

3. Dejte jí správnou výživu
Základem správná péče je i krmivo, které jí každý den podáváte. Vybírejte proto kvalitní značku granulí i vlhkého krmiva (kapsiček a konzerv). Kočky dávají přednost menšímu množství potravy několikrát denně. Část granulí jí můžete také ukrýt do interaktivních hraček nebo míčku na pamlsky, 

4. Netrestejte přirozené instinkty
Pro kočky je normální, že venku loví drobné živočichy, jako jsou ptáci, myši a hmyz. I když vám to někdy připadá smutné nebo se vám to nelíbí, je to součást přirozeného chování vaší kočky. Takže pokud máte kočku venkovní, netrestejte ji za to. Bytovým kočkám nahraďte kořist hračkami. Radost z lovu mohou uspokojit i doma s míčky nebo mávátky. 

5. Projevujte lásku
Aby se vaše kočka cítila dobře, je dobré investovat čas a energii do vašeho vzájemného pouta. Buďte na svou kočku milí. Netrestejte ji, když škrábe pohovku, ale poskytněte jí alternativu – škrabadlo. Pokud budete kočku trestat, negativně se to odrazí na její psychice. Věnujte jí proto dostatek pozornosti, mazlete se spolu, hrajte si. Kočka bude uvolněná a vy také.

6. Poskytňete jí trávu
Pokud vaše kočka nikdy nechodí ven, je důležité, aby měla doma k dispozici kočičí trávu. Kočky žerou trávu kvůli trávicímu systému, je pro ně zdroje vlákniny. Z obyčejné venkovní trávy kočky často zvrací, ale pojídání speciální kočičí trávy to výrazně omezí. 

7. Zabavte ji
Přestože je většina koček ráda sama, velmi si cení vaší přítomnosti. Když odejdete do práce nebo do školy, může se jim po vás stýskat. Ujistěte, že má doma dostatek hraček a škrabadlo, aby měla dost práce a nenudila se. Můžete si také pořídit druhou kočku, aby si měly navzájem s kým hrát. Ideální je pořídit so rovnou dvě koťata. 

8. Udržujte čistou toaletu
Kočky dávají přednost čisté toaletě, stejně jako my. Dbejte proto na to, abyste alespoň jednou denně odstraňovali výkaly a každý týden měnili stelivo. Kočky jsou velmi čistotná zvířata a hygienu považují za důležitou. Pokud máte více koček, každá by měla mít svůj vlastní záchod. Ideálně ještě jeden navíc. 

9. Dopřejte jí pocit svobody
Kočky milují svobodu a nerady se cítí omezené. Zejména pro kočky žijící v bytě může být obtížné, když navzdory své zvědavosti nemohou jít na balkon nebo tarasu. Proto jim vyjděte vstříc. Když jim instalujete na balko síť nabo na terase vybudujte bezpečnou voliéru, mohou venku objevovat nová místa, aniž by utekly. 

10. Prevencí ke zdraví
Velmi důležitou součástí pohody vaší kočky je samozřejmě její dobré zdraví. Návštěva veterináře v případě potřeby, preventnivní prohlídky a používání antiparazitik je pro zdraví zásadní. Pokud se vaše kočka cítí zdravá a silná, bude to z ní také vyzařovat a bude mnohem spokojenější. 

Zdroj: Prinspetfoods
Foto: Pixabay