10.06.15 Výživa

11 jednoduchých rad o krmení kočky

Kočky jsou oproti pejskům opravdové „labužnice“, jen na jazyku mají více než 500 chuťových pohárků, takže dokážou být opravdu vybíravé. Ve volné přírodě se o sebe díky svým vrozeným loveckým instinktům umí postarat samy, v domácím prostředí jsou však za jejich správnou výživu odpovědní jejich majitelé.

Výchova na krmení již odmlada

Kočky si formují svojí chuť již od raného věku, pokud jim již ze začátku budete dávat pouze granule (samozřejmě kvalitní značky), budou pak méně vybíravé. Většina koček však dává přednost mokrému krmivu (maso, konzervy, kapsičky).

Teplota je rozhodující

Pro kočky je často více než chuť důležitá teplota krmiva. Nejraději mají teplotu okolo 38 stupňů, připomíná jim to totiž čerstvě ulovenou kořist. Pokud dáváte kočkám konzervu z lednice, tak ji rozhodně nechte ohřát na pokojovou teplotu.

Četnost krmení

Kočku je lepší krmit několikrát denně. Ideální jsou 2-3 porce denně v pravidelných intervalech. Na rozdíl od psa, kde z výchovných důvodů není dobré nechávat misku příliš dlouho naplněnou, u kočky nevadí nechat ji delší dobu (např. přes noc).

Březí kočka

Když je kočka březí, tak je důležité podávat jí potravu častěji (pokud možno 3-4x denně). Krmivo by mělo být bohatší na vitamíny a minerály (ideálně speciálně určené pro březí a kojící kočky).

Pitný režim
Špatný pitný režim může mít pro kočky vážné zdravotní následky, jako jsou například nemoci močových cest. Misky s čistou vodou nechávejte rozmístěné na různých místech po bytě. Některé kočky dávají přednost tekoucí vodě. Na trhu jsou k dostání speciální kočičí fontánky.

Přechod na novou stravu

Kočky jsou často vybíravé. Pokud chcete přejít na jinou stravu, tak se připravte, že to nebude jednoduché jako u pejska. Každý den zvyšujte podíl nového krmiva a zároveň snižujte podíl původního, až budete na konci týdne kočku krmit již výhradně novým krmivem.

Rituály krmení

Kočky milují zaběhlé rituály. Je proto důležité krmit je v pravidelných intervalech, například ráno kolem osmé a večer pak kolem šesté hodiny. Misky po každém jídle důkladně umyjte. Některé kočky z ušpiněných misek odmítají jíst.

Kočka a mléko

Velký mýtus je, že dospělá kočka potřebuje mléko. Není to pravda. Může po něm mít průjem, protože ho špatně tráví. Jestliže chcete kočku přece jen krmit mlékem, pak vybírejte speciální mléko pro kočky.

Krmení kastrovaných koček

Kastrované kočky jsou často trochu lenivější a mohou trochu přibírat na váze. Ideální je jim dávat light granule nebo konzervy.

Stará kočka

O starších kočkách mluvíme, když dosáhnou věku osmi let. Je důležité jim poupravit jídelníček, na trhu je k dostání celá řada krmiv, která jsou speciálně určená pro staré kočky. Krmte je také vícekrát za den.

Více koček v domácnosti

Máte-li doma více koček, je důležité, aby každá z nich měla vlastní misku, kterou po krmení vždy důkladně umyjete. Pokud se jedná o koťata, můžete je nechat jíst z jedné misky, ale pouze v případě, že se nebudou navzájem odstrkovat.