01.11.17 Život s kočkou

11 poznatků o kočičí depresi

I kočky mohou trpět depresí. Projevuje se u nich podobně jako u člověka: nic je nebaví, jsou nevrlé, zalézají do úkrytů, víc spí, nechtějí jíst, nebo se naopak přejídají. Úzkostné stavy postihují především kočky bytové, které vedou stereotypní život bez většího rozptýlení.

1. Příčiny deprese mohou být různé: stáří, bolesti spojené s úrazem nebo nemocí, příchod dítěte nebo nového partnera do domácnosti, pořízení nové kočky či psa, stěhování, nuda spojená s minimem podnětů atd. Pokud si nejste jistí příčinou, kontaktujte odborníka (veterináře, kočičího psychologa).

2. Kočky často spadnou do deprese vinou svých majitelů, kteří na ně nemají čas. Základem je tedy prevence. Kočce se pravidelně věnujte, mazlete se s ní, hrajte si, povídejte si s ní klidným hlasem.

3. Jestliže dopředu víte, že trávíte hodně času mimo domov, pořiďte si rovnou dvě koťata, která jsou na sebe zvyklá. Krásně se spolu zabaví.

4. Zásobujte kočku hračkami. I když o ně zpočátku nemusí jevit zájem, důležité je vytrvat. Kočka si vyhraje i s úplně obyčejnými věcmi (rulička od toaletního papíru, brčko, špunt od vína apod.).

5. Pokud kočce chybí zájem majitele, může se u ní vyvinout také syndrom negativní pozornosti. O co se jedná? Kočka začne zlobit, jen aby si jí páníček všímal. „Je páníček na blízku? Šup, vyskočím na linku, to vždycky zabere.“

6. Když se vrátíte z práce domů, prvních deset minut si hrajte s kočkou. Příprava večeře chvíli počká. 

7. Vymýšlejte kočce nejrůznější zábavné hry. Můžete jí schovat pamlsky do různých úkrytů, házejte jí míček (některé kočky se naučí aportovat), dejte jí k dispozici různé krabice a tašky, do kterých může skákat, kupte nebo vyrobte jí hračky s catnipem (šanta kočičí) nebo kozlíkem lékařským atd.

8. Je důležité, aby kočka měla k dispozici místo, odkud bude pozorovat dění za oknem, neméně důležité je i dostatečně velké škrabadlo. Kočka bude nadšená, pokud jí pořídíte šplhací soustavu s různými prolézačkami a plochami na odpočinek.

9. Výbornou pomůckou je kočičí mávátko a laserové ukazovátko (světýlko kočka honí). Kromě zábavy kočku motivujete k většímu pohybu.

10. Pocit pohody a bezpečí mohou navodit také přípravky na bázi kočičích feromonů. Jsou k dostání buď ve spreji (lze aplikovat na škrabadlo), nebo ve formě elektrického difuzéru do zásuvky (ten je podle chovatelů účinnější). Vyrábějí se i obojky napuštěné feromony.  


11. Ačkoliv většinou přijdete na příčinu stresu nebo deprese sami, v některých případech je vhodné obrátit se na odborníka – kočičího psychologa. (např. Klára Vodičková známá ze seriálu Kočka není pes).

Foto: pixabay.com