Kočičí zuby přesně slouží svému účelu – lovu a porcování drobné kořisti. Kočky bytové možnost lovu nemají, jsou odkázány na krmivo, které jim předloží majitel. Pokud dostávají pouze vlhkou potravou a zuby se jim mechanicky nečistí, tvoří se na nich zubní kámen. Aby se předešlo zdravotním komplikacím, je vhodné o kočičí chrup pravidelně pečovat.
Co jste možná o kočičích zubech nevěděli?
1. Koťata se rodí bezzubá, mezi 3. až 6. týdnem věku se jim prořeže 26 dočasných zubů: 12 řezáků, 4 špičáky, 10 třenových zubů.
2. Dospělá kočka má 30 zubů: 12 řezáků, 4 špičáky, 10 třenových zubů a 4 stoličky.
3. Dlouhé špičáky jsou uzpůsobeny k uchopení a usmrcení kořisti.
4. Třenové zuby a stoličky ukrajují menší sousta, aby je mohla kočka snadno spolknout.
5. Drobné řezáky slouží k okusování a odškrabávání malých kousků masa od kosti.
6. K výměně dočasného chrupu za stálý dochází okolo 5. měsíce věku. Někdy to bývá spojováno s potížemi, jako je zvýšená teplota, menší chuť k jídlu a zvýšené slinění kotěte.
7. Přezubování obvykle začíná od malých řezáků v přední části tlamy, přes špičáky až k větším třenovým zubům.
8. Výměnu zubů by měl majitel kočky sledovat a pokud by některý zub bránil správnému prořezávání, je nutné ho vytrhnout.
9. Během života se lze setkat s častým vypadávání zubů, hlavně řezáků, což však kočce nedělá problémy s příjmem potravy.
10. Fyziologický skus je klešťový nebo nůžkový.
11. Pro zařazení do chovu je předpokladem správný skus a kompletní chrup.
12. Předkus je stav, kdy je dolní čelist předsunutá před horní. Při podkusu je dolní čelist podsunutá pod horní. V obou případech se horní a dolní řezáky navzájem nedotýkají.
13. U koček se někdy lze setkat také s chudozubostí (stav chrupu, kde chybí větší počet zubů) nebo s vadným postavení některých zubů.
14. Správně by měly být zuby bez zubního kamene a dásně by měly být zdravě růžové. Z tlamičky by neměl vycházet zápach.
15. Zuby se kazí poměrně vzácně, ale častým problémem je zubní kámen.
16. Kočky mívají často zánět dásní. Uvádí se, že více než 70 % koček ve věku 20-27 měsíců má jeho příznaky.
17. To nejjednodušší, co pro svou kočku můžete udělat, je dát jí pravidelně možnost zuby si „vyčistit“. K okusování jí podávejte dentální pamlsky či suché granule. Nejúčinnější preventivní péče je pravidelné čištění zubů.
18. Nepoužívejte klasický zubní kartáček, je příliš tvrdý. Alternativou může být měkký dětský kartáček. K zakoupení jsou i speciální kartáčky, které se navlékají na prst. Další možností je gáza namočená v peroxidu vodíku nebo slané vodě. Ještě lepší je použít speciální zubní pastu.
Foto: pixabay.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.