Ke spokojenému životu potřebuje kočka nejen milujícího člověka a plnou mističku, ale i svůj klid, jistotu stálého prostředí a minimum změn.
1. Vytvořte prostor, kde se bude cítit bezpečně a komfortně
V přírodě jsou kočky nejen predátory, ale i kořistí větších šelem, proto jim jejich instinkty velí najít si vhodný úkryt. I když bytovým kočkám doma žádné reálné nebezpečí nehrozí, přece jen se můžou cítit ohroženy například štěkajícím psem ze sousedova bytu. Aby se doma cítily uvolněně a bezpečně, je vhodné vyvořit jim nejrůznější skrýše a odpočívadla, kam se mohou schovat nebo v klidu relaxovat. Ideální je strukturovaný kočičí strom. V menším bytě však na něj nebývá prostor, proto dobře poslouží i klasické škrabadlo s jednou kukaní, které bude umístěné na klidném místě. Po bytě je dobré rozmístit i pelíšky, různé krabice sloužící jako boudičky, do kterých může kočka skákat a schovávat se. Vytvořte kočce také pozorovací místa na parapetech a nábytku, zasaďte jí do květináče kočičí trávu na okusování. Pokud máte balkon, který zabezpečíte pletivem proti úniku, kočka bude nadšená. V létě se bude vyhřívat na sluníčku, pozorovat ptáčky a další venkovní zajímavosti.
2. Poskytněte jí příležitost k lovu
V přírodě kočky loví až dvacetkrát za den. Díky lovu si obstarávají potravu a udržují si psychické a fyzické zdraví. Je očividné, že krmení z misky kočkám neposkytuje dostatečnou stimulaci, kterou potřebují. I když větší část krmné dávky kočce naservírujete v misce, jak je to běžné, nechte jí, aby si část pamlsků nebo granulek sama „ulovila“. K tomuto účelu slouží například míčky na pamlsky. Pokud chcete něco lepší, pak vsaďte na vychytanou novinku - NoBowl Feeding System (nobowlcat.com).
3. Hrajte si aspoň 15 minut denně
Lidská interakce je pro kočky velmi důležitá, proto kromě mazlení nezapomínejte ani na hry. Jsou pro kočky prevencí psychickch poruch a přispívají k jejich spokojenosti a radosti ze života, navíc se díky nim posiluje svalstvo. Některé kočky rády chytají míček, jiné zbožňují plyšové myšky, další zase kočičí mávátko. Když si bytová kočka neobstarává obživu lovem, musí mít alespoň příležitost vybít své přirozené lovecké instinkty ve hře. Lovecké skotačení navíc povzbuzuje chuť k jídlu. Nechte kočku, aby si na konci hry nechala svůj úlovek (např. plyšovou myšku) a deje jí za odměnu trochu krmení. Tím se dokončí přirozený cyklus – lov a po něm následující jídlo.
4. Eliminujte nepříjemné pachy
Kočičí čich je přibližně patnáctkrát citlivější než ten lidský, proto kočku zbytečně nevystavujte nepříjemným pachům z osvěžovačů vzduchu apod. Možná jste si všimli, že kočky nesnáší vůni citrusů, naopak mají rády šantu kočičí či kozlík lékařský. Prostředí mohou zpříjemnit také kočičí feromony. Určitě jste už viděli kočku, jak si otírá hlavu a čumák jak o lidi, tak o nábytek. Není to proto, že by se drbala. V obličejové části má totiž žlázy vylučující speciální feromony, kterými si značkuje své teritorium. Tam, kde nachází tyto pachové značky, se cítí klidně a bezpečně. V dnešní době lze koupit i synteticky vyrobené feromony ve spreji, nebo ve formě elektrického difuzéru do zásuvky.
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.