17.02.20 Život s kočkou

5 tipů, jak navázat vztah s plachou kočkou

Některé kočky dostaly do vínku plachou povahu. Možná za to mohl nedostatek kontaktu s lidmi v rané fázi vývoje mezi 2. až 7. týdnem věku, nebo nějaké stresující zážitky z minulosti, případně je ovlivnila povaha jejich matky. Plachá a nervózní kočka totiž s větší pravděpodobností vyprodukuje další generaci ustrašených potomků. Ať tak či onak, je k nim potřeba přistupovat citlivě. Jak na to?

1. Na kočku nespěchejte

Pokud jste si osvojili plachou kočičku, netlačte na ni a snahy o kontakt neuspěchejte. Nutit ji do mazlení pravděpodobně vyvolá jen další stres a zvíře před vámi bude utíkat. Pro budování důvěry vyžijte krmení, pamlsky a hry. Aby se kočka cítila dobře, je důležité nechat ji samotnou určit tempo, jak a kdy se k vám přiblíží a začne s vámi navazovat bližší kontakt. Nabízejte jí společné hry a něco na zub, ale počkejte, až kočka udělá první krok. Když vyjde z úkrytu, hned ji neberte do náruče. Plachá kočka potřebuje vědět, že má kontrolu nad tím, jak blízko se k vám chce dostat a že může kdykoli ustoupit do bezpečí.

2. Vytvořte doma správné prostředí

Poskytněte jí kromě základního vybavení jako jsou misky, hračky, kočičí toaleta (raději dvě rozmístěné dál od sebe), taky pořádné škrabadlo s odpočívadlem a pelíšek. Některé kočky preferují vyvýšená místa, plaché kočky většinou dávají přednost úkrytům při zemi. Vybudujte ji oba typy skrýší po celé domácnosti. Kromě pelíšku-kukaně poslouží i různé krabice, závěsné kukaně a kočičí tunely.

3. Připravte si kočičí pochoutky

Nejen u lidí láska prochází žaludkem. Kočce dávejte misky s krmením na klidné a bezpečné místo v pravidelnou dobu. Budujte důvěru také pomocí pochoutek, které má kočka ráda. Mohou to být kousky kuřecího, sušené masíčko, které jí budete nabízet stále blíž a blíž. Kočka si začne vaši přítomnost spojovat s přísunem jídla a pozitivními podněty. Časem můžete s plachou kočkou vyzkoušet i trénink pomocí klikru, který umožní postupně a efektivně odměňovat kočku za kroky správným směrem.

4. Mluvte klidně a vlídně, vsaďte na vůně

Promlouvejte na ni jemným a tichým tónem, aby si zvykla na vaši přítomnost. Kočky reagují mnohem lépe na uklidňující promlouvání než na hlasité volání. Myslete také na to, že plachým kočkám vadí hlasitá hudba, křik, zvuk vysavače apod. Pokud se k vám čtyřnohá svěřenkyně nechce přiblížit, poskytněte ji příležitost, jak se může seznámit s vaší vůní. Na podlahu nebo poblíž jejího úkrytu umístěte vaše oblečení nebo ručníky. Tímto způsobem si může blíže očichat váš pach a nemusí se bát, že se k vám dostane moc blízko. Co se týče vůní, výborným pomocníkem jsou i bylinky, které v kočkách vyvolávají příjemný stav mysli. Některé kočky dávají přednost šantě kočičí, jiné preferují kozlík lékařský. Chce to vyzkoušet, jakou bylinku váš mazlíček preferuje. Kromě sušených bylinek můžete pořídit také sprej, který nastříkáte na oblíbené hračky nebo na škrabadlo. Tyto vůně u koček podporují hravost a uklidňují je.

5. Hrajte si

Hra je skvělým pomocníkem pro budování důvěry. Pořiďte si vhodné hračky, třeba myš na udici, Udička s jutovým motýlkem s peřím a catnipem, rukavice se zavěšenými myškami apod. S těmito hračkami mezi vámi bude stále určitá vzdálenost, takže kočka se bude cítit bezpečněji. Snažte se jemnými pohyby nalákat ji k lovu a vyvarujte se prudkých pohybů směrem ke kočce. Postupně ji můžete lákat na házení myšek, světýlko z laserového ukazovátka apod. Tím, že zjistí, že pro ni nepředstavujete nebezpečí, ale naopak zdroj zábavy, snáze s vámi naváže přátelství.

Foto: Pexels.com