19.04.15 Život s kočkou

5 způsobů, jak potěšit kočku

Následující rady vám pomůžou k tomu, aby vaše kočka byla zase o něco spokojenější a zdravější.

1. Vysaďte doma trávu pro kočky.

Kočky, které žijí venku, čas od času okusují trávu, umožněte to i vašemu bytovému tygříkovi. Nejenže tráva pomáhá při trávení (díky trávě jsou kočky schopné vyzvrátit nestrávené chlupy, které jim leží v žaludku), ale většině koček navíc velmi chutná. Můžete koupit speciální trávu pro kočky, po třech dnech začínají semínka klíčit a jakmile tráva dosáhne 4 - 5 cm výšky, můžete ji servírovat. Její pěstování v květináči je jednoduché a levné, takže nezatíží vaši peněženku.

2. Mějte tolik toalet, kolik máte koček.

Pokud doma máte více koček, je toto opatření více než vhodné. Kočky se velmi nerady o toalety dělí. Tím, že jim poskytnete vlastní záchod, snižujete riziko nehod – vyměšování mimo toaletu. Močení a kálení po bytě je nejčastějším důvodem, proč kočky končí v útulcích. Nezapomeňte toaletu pravidelně čistit (kočky jsou pravé dámy a nemají rády znečištěné stelivo).

3. Kartáčujte kočku každý den.

Jestliže budete vaši kočku pravidelně česat, docílíte několika věcí. Kočka si na česání zvykne, takže to pro ni nebude traumatizující zážitek, to je výhodné zvlášť u dlouhosrstých koček. Navíc tím, že kočku zbavíte vypadaných chlupů, snižujete riziko vzniku nepříjemných trichobezoárů (smotky chlupů, které vznikají tím, že se kočka přirozeně čistí a olizuje si srst). Navíc si během česání kočku prohmatáte a můžete si případně všimnout klíšťat, bolavých míst apod. Tak budete mít větší přehled o zdravotním stavu vaší kočičí kamarádky. Bonusem navíc je i skutečnost, že se znatelně sníží množství chlupů v domácnosti. Pokud vaše kočka zpočátku protestuje, buďte jemní a mějte po ruce chutné pamlsky, které ji přesvědčí, že kartáčování je vlastně velká zábava.

4. Hrajte si.

Kočky milují hry. Proto své micce pořiďte pár oblíbených hraček (míčky, myšky, mávátko apod.), se kterými si každý den aspoň na chvíli společně hrajte. Tím, že si budete každý den hrát, utužíte vzájemné vazby a kočka zůstane fyzicky i psychicky aktivní. Vyzkoušejte různé styly hry, stejně jako sortiment hraček. Jestliže máte více než jednu kočku, snažte se hrát nejen společně, ale i s každou kočkou odděleně.

5. Zajistěte kočce dobrý výhled.

Vytvořte kočce místo na okně, ze kterého bude mít dobrý výhled do okolí. Kočky rády pozorují ptáčky, létající hmyz apod. Máte balkón? Výborně! Kočky budou nadšené, když tam instalujete síť, aby měly stálý přehled, co se děje v okolí. A vy díky síti budete mít jistotu, že je kočka v bezpečí.